Szamba to często wykorzystywane elementy konstrukcyjne, lokowane przy domach mieszkalnych. Są najważniejszym elementem kanalizacji bezdopływowej, dla której stanowią zbiornik. Szambo jest wykorzystywane wtedy, gdy nie ma możliwością podpięcia się do systemu kanalizacji odprowadzającego ścieki. Wówczas, są one gromadzone w specjalnych zbiornikach i regularnie opróżniane.

Data dodania: 2021-03-08

Wyświetleń: 435

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Szamba betonowe – co warto wiedzieć przed wyborem kanalizacji bezdopływowej?

Szamba – kiedy i dlaczego z nich korzystamy?

Szamba to rozwiązanie wybierane w wielu polskich domach. Większość wykorzystywanych dziś zbiorników jest lokowana pod ziemią w specjalnych konstrukcjach. Najczęściej, szambo jest wykonane z betonu, co stanowi wybór dobry ze względów zarówno izolacyjnych jak i wytrzymałościowych.

Dostępne rodzaje szamb można podzielić na kilka najważniejszych typów. Przede wszystkim – stosuje się szamba jednokomorowe, które są najczęściej wybieranym ich rodzajem. Są to zbiorniki szczelne, wyposażone w otwory dla celów wprowadzania przyłączy oraz niekiedy w kominek wentylacyjny. Szambo dwukomorowe wyposażone jest w dodatkową przegrodzę oddzielającą górną od dolnej części. Dzięki temu, rozdzieleniu ulegają dwie grupy nieczystości – stałe od płynnych.

Szamba jednokomorowe są oczywiście tańsze. Dodatkowo, zbiorniki niedużych rozmiarów – których pojemność nie przekracza 10 m3 – mogą być montowane bez konieczności zdobywania dodatkowych pozwoleń na budowę. Większe zbiorniki wymagają wcześniejszego załatwienia wszelkich formalności, zgodnie z obowiązującym prawem.

Warto podkreślić, że szamba dwukomorowe są bardziej ekonomiczne podczas użytkowania, natomiast droższe w momencie zakupu i montażu. Ze względu na ich większy rozmiar oraz budowę, wymagają rzadszego wywozu nieczystości.

Wielkość i inne parametry szamba – a kwestie praktyczne

Oczywiście, wielkość zbiornika na szambo jest najważniejszą sprawą. Najmniejsze dostępne to te, których pojemność wynosi zaledwie 4-5 m3. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim przy domkach letniskowych, na działkach wypoczynkowych, lub w innych miejscach, w których zamieszkujemy jedynie sporadycznie. Użytkowanie tak niedużego szamba przez kilkuosobową rodzinę byłoby natomiast dość uciążliwe ze względu na konieczność częstego korzystania z usług firm zajmujących się odprowadzaniem nieczystości.

Za wybór optymalny uważa się szambo betonowe, choć znajdziemy również szamba żelbetowe oraz żelbetonowe. Szamba betonowe wykonuje się z materiałów wysokiej jakości – odpornych zarówno na ściskanie jak i oddziaływania odgórne. W konstrukcji szamb obecne są specjalne pręty zbrojeniowe, które gwarantują jego wytrzymałość oraz zachowanie oryginalnego, wyjściowego kształtu.

Osobom poszukującym szamb najwyższej jakości polecamy Szamba betonowe Mamut - przedsiębiorstwo specjalizujące się właśnie w szambach betonowych.

Najczęściej, szamba betonowe są montowane na takiej głębokości, by możliwe było uzyskanie spadku pożądanego dla typowej instalacji hydraulicznej. Ustalając głębokość wykopu należy też uwzględnić konieczność zastosowania warstwy ziemi, która będzie okrywać zbiornik od góry.

Poszczególne elementy szamba powinny być również dostosowane do ciężaru spoczywającej na nich gleby. Zazwyczaj, metr sześcienny gleby to ciężar około 1,5-2 ton. Jest to szczególnie ważne w przypadku pokrywy, która musi być dostosowana do tego ciężaru. Warto rozważyć zakup szamba z pokrywą wzmocnioną, która wytrzyma obciążenie związane zarówno z obecnością ziemi jak i przemieszczającymi się pojazdami.

fot. materiały prasowe

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena