Zanim w ogóle ruszą właściwe prace budowlane, inwestor dokonuje szereg obliczeń, sprawdzając wysokość i wydolność budżetu. Jednym z istotnych elementów planowania kosztów, jest wyposażenie ekip budowlanych w niezbędny sprzęt. Często istnieje dylemat, czy decydować się na zakup własnego, czy też skorzystać z wynajmu. 

Data dodania: 2021-02-02

Wyświetleń: 520

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wynajem czy zakup szalunków? Poznaj różnice

Podpowiadamy, jakie różnice wiążą się z tego typu działaniem, w odniesieniu do niezbędnych na każdym placu budowlanym szalunków.

Typy i właściwości szalunków.

 Najkrócej mówiąc, szalunek to konstrukcja służąca do wznoszenia obiektów betonowych oraz nadawania im odpowiedniego kształtu. Znajomość poszczególnych typów z pewnością ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

Szalunki budowlane, rodzaje:

  • Szalunki do wykopów;
  • Szalunki stropowe;
  • Szalunki ścienne.

 Szalunki do wykopów służą przede wszystkim do zabezpieczania wykopów przed osypywaniem się warstw ziemi. Umożliwia do wykonywanie dalszych prac, jak choćby układanie instalacji wodnych, elektrycznych itp. Tradycyjne szalunki drewniane z powodzeniem są zastępowane nowocześniejszymi, aluminiowymi, dzięki czemu istnieje możliwość wielokrotnego użytku.

 Szalunki stropowe przeznaczone są do podtrzymywania konstrukcji poziomych np. stropów. Równomiernie rozmieszczone podpory (stemple) połączone są podestami (dźwigarami) wykonanymi z drewna, płyt OSB lub wytrzymalszej płyty szalunkowej. Przy stropach wielkopowierzchniowych stosuje się stoliki szalunkowe montowane na przygotowanych wcześniej podporach. Dopiero na tak przygotowany szalunek można układać zbrojenie stropu oraz wieńce.

 Szalunki ścienne zabezpieczają otwory, służą jako podpory dla nakładanych elementów elewacji oraz umożliwiają prace na powierzchniach pionowych. W zależności od gabarytów możliwe jest samodzielne rozstawienie konstrukcji, bądź przy wykorzystaniu podnośników. Z uwagi na wygodę, a także wszechstronność zastosowań dużą popularnością w tym segmencie cieszy się szalunek PERI, ceniony przez fachowców z uwagi na lekkość, łatwość montażu oraz atrakcyjną cenę. Do tej kategorii zaliczyć także można szalunki fundamentowe.

 Nie można przy tej okazji nie wspomnieć o ogromnej wygodzie, jaką zapewniają szalunki kartonowe. Idealne do wykonywania wszelkich elementów żelbetowych i betonowych o przekroju kołowym. W tym wypadku nie istnieje potrzeba uciążliwego wykuwania pozostałości szalunku z betonu, nie pozostawiają śladów naciekowych, warstwa parafiny pokrywająca powierzchnię konstrukcji zapobiega jej przyleganiu. Są lekkie, tanie, a ich kształt może być dostosowany do potrzeb zamawiającego.

Zastosowanie szalunków kartonowych:

  • Słupy;
  • Filary;
  • Podpory;
  • Mostki;
  • Słupki do bram.

Zakup czy wynajem?

 Podstawowym kryterium wyboru jest to, czy prace budowlane prowadzone są jednorazowo, czy też cyklicznie. Z pewnością w przypadku budowy domu, warsztatu lub lokalu we własnym zakresie i na własne potrzeby, nie przewidując w przyszłości kontynuowania kariery budowlanej, korzystniejszy będzie wynajem szalunków. Po zakończonych pracach pozostaje jedynie zwrot wyposażenia.

 W przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa zajmującego się szeroko rozumianym budownictwem warto rozważyć zakup własnego sprzętu. Nabyte przez firmę szalunki systemowe podlegają zgodnie z obowiązującymi przepisami amortyzacji, znacznie ograniczając tym samym koszty prowadzenia działalności. Poza tym przedsiębiorca, stając się właścicielem wyposażenia, uniezależnia się w znacznym stopniu od uwarunkowań rynku zewnętrznego, jest w stanie modyfikować ceny swoich usług, zwiększając tym samym konkurencyjność.

 Inną możliwością ograniczania kosztów własnych jest coraz bardziej popularny outsourcing. Polega on na powierzaniu określonych zadań firmie zewnętrznej. Przedsiębiorca, decydując się na wynajem szalunków oraz wyposażenia dodatkowego zwolniony jest niejako z konieczności zapewnienia przestrzeni na składowanie sprzętu, obsługi dokumentacji technicznej oraz transportu. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że wszelkie wydatki poniesione na tego typu usługi stanowią koszty uzyskania przychodu, znacząco obniżające podstawę opodatkowania, a także zwiększające wysokość odliczanego podatku VAT. Idealnym przykładem takiej współpracy jest oferta prezentowana przez FW System. Firma prowadzi zarówno sprzedaż, jak i wynajem profesjonalnego sprzętu. Bogate wyposażenie umożliwia obsługę zarówno małych inwestycji, jak i budów o charakterze przemysłowym. Przedsiębiorstwo wykazuje się nie tylko dbałością o klienta, lecz także skutecznie buduje własną renomę, co jest rękojmią najwyższej jakości usług.

 Formularz kontaktowy udostępniony przez całą dobę umożliwia konsultację, kierowanie zapytań w zakresie zapewnienia niezbędnego wyposażenia i co najważniejsze pozwala utrzymać stały kontakt z profesjonalnym partnerem businessowym. Nowoczesna strategia zarządzania wymaga nowoczesnych metod. Fachowe doradztwo i owocna współpraca mogą stać się fundamentem rozwoju Twojej firmy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena