Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się tworzenie kładek pieszo-rowerowych, w celu ułatwienia codziennej komunikacji mniej zmotoryzowanych osób. Zwykle umieszczane są w miejscach, gdzie występują pewne przeszkody terenowe. Do niewątpliwych zalet zalicza się nie tylko stabilna konstrukcja i niezawodność w każdych warunkach, ale też szybki, bezproblemowy montaż.

Data dodania: 2020-11-19

Wyświetleń: 459

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kładki pieszo-rowerowej?

Komfortowe przemieszczanie się w dowolnie wybrane miejsce to niewątpliwie ważna kwestia. W tym celu stale rozbudowywane są sieci dróg, nierzadko połączone z funkcjonalnymi obiektami mostowymi. Takie rozwiązanie najczęściej wybierane jest w przypadku występowania naturalnych i stworzonych przez człowieka przeszkód, takich jak cieki wodne czy też trasy kolejowe, autostrady i drogi szybkiego ruchu. Kładki pieszo-rowerowe umożliwiają szybkie i bezpieczne przejście nad tymi trasami.

O czym warto pamiętać projektując, kładkę pieszo-rowerową?

Kładki pieszo-rowerowe to doskonałe rozwiązanie, aby stworzyć łatwą drogę przejścia na drugą stronę ciągu komunikacyjnego lub innej przeszkody terenowej. Konstrukcje te wymagają nieco innego podejścia niż tradycyjne obiekty mostowe. Wszystko dlatego, że są nieco bliższe użytkownikom, dlatego powinny spełniać najwyższe standardy wykonania, zarówno w zakresie technicznym, funkcjonalnym, jak i estetycznym. Nie bez znaczenia jest też ergonomia dopasowana do cech psychofizycznych człowieka.

Projektując kładki dla pieszych, warto pamiętać o głównej funkcji, jaką mają spełniać. Z tego względu potrzebny jest nie tylko zmysł architektoniczny, ale też duża wiedza z zakresu inżynierii i projektowania krajobrazu, ogromne poczucie estetyki oraz świadomość tworzonego projektu i jego przeznaczenia. Ma to kluczowe znaczenie dla podejmowanych decyzji, które w przyszłości znacząco wpłyną na otoczenie i środowisko. Nie ma więc miejsca na żadne błędy i niedoskonałości w planie budowy tego typu obiektów.

Jakie są rodzaje modułowych kładek pieszo-rowerowych?

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się wynajem stalowych mostów modułowych. To szybki, wydajny i stosunkowo niedrogi sposób, aby dostarczyć w razie zapotrzebowania skuteczne rozwiązanie przeprawowe. Do wyboru są trzy główne systemy kładek pieszo-rowerowych. Zalicza się do nich prosta kładka kratownicowa, osiągająca długość do 48 metrów czy lekki most, który ze względu na krótki czas instalacji, jest szczególnie polecany na wydarzenia specjalne. Chcąc uzyskać ciekawy efekt architektoniczny, warto pomyśleć o kładkach panelowych, osiągających do 61 metrów długości. Do ich zalet zalicza się możliwość wyposażenia w wieże, platformy czy schody, aby zniwelować różnice wysokości.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kładek pieszo-rowerowych mogą być tak zwane mosty parkowe, które także zaliczają do konstrukcji modułowych. Pierwotnie były wykorzystywane jako rozwiązanie tymczasowe, jednak obecnie nierzadko montowane są do stałego użytkowania. Do wyboru jest kilka standardowych projektów wyróżniających się wykorzystaniem nieco innej technologii, co ułatwia dopasowanie odpowiedniej propozycji do panujących warunków. Co więcej, mogą być realizowane z wykorzystaniem indywidualnie dobranego materiału, rodzaju nawierzchni i poręczy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena