Istnieją takie obiekty, w których trudno o podłączenie bojlera czy pobór ciepłej wody z sieci miejskiej. Są to np. działki, domki letniskowe czy bardzo stare budynki. Wówczas warto pomyśleć nad montażem przepływowego ogrzewacza wody. Co to za urządzenie i jak działa?

Data dodania: 2020-10-15

Wyświetleń: 544

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przepływowe ogrzewacze wody – czym są i jak działają?

Ciepła woda natychmiast 

Przepływowy ogrzewacz wody to urządzenie, które montuje się w pobliżu miejsca poboru wody. W domach najczęściej są to więc pomieszczenia kuchenne lub łazienkowe, ale może być to również np. studnia.  

Podgrzewacz służy do ogrzania wody, przy czym warto podkreślić, że nie potrzebuje na to czasu. Uruchamia się w chwili odkręcenia kranu i oddaje ciepłą wodę natychmiast, na bieżąco. Nie magazynuje jej i daje pełną kontrolę nad poborem. Dodatkowo jest to urządzenie energooszczędne tj. pobiera tylko tyle energii, ile potrzebuje do ogrzania wody. 

Rodzaje przepływowych ogrzewaczy wody 

Przepływowe ogrzewacze wody dostępne są w dwóch wersjach: gazowej i elektrycznej. Pierwsza jest jednak dużo mniej popularna, bo są to urządzenia duże, trudniejsze w montażu i ukryciu. Wprawdzie mogą ogrzać więcej wody na raz, jednak w wielu przypadkach taka ilość nie jest wcale potrzebna. 

Obecnie korzysta się raczej z elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody. Urządzenia te są o wiele mniejsze. Można je z łatwością ukryć np. w szafce łazienkowej. Ponadto, zazwyczaj są też bardziej zaawansowane, przez co dają większą kontrolę nad trybem pracy. Dzięki elektronicznym termostatom można je dowolnie dostosować do potrzeb danego budynku czy użytkownika. 

Ile kosztuje przepływowy ogrzewacz wody? 

Proste urządzenia o niewielkiej mocy można już kupić za ok. 200 zł. Warto jednak pamiętać, że są to ogrzewacze mało wydajne, stworzone z myślą o ogrzaniu niewielkiej ilości wody np. tylko do mycia naczyń czy zębów. Bardziej zaawansowane urządzeni kosztują co najmniej 1000 zł, przy czym te z wyższej półki i dobrymi ocenami zaczynają się od ok. 1500 zł. 

Dobór mocy przepływowego ogrzewacza wody 

O tym, czy ogrzewacz spełni nasze potrzeby, decyduje moc ogrzewacza. Im mniejsza, tym mniejsza ilość wody, jaką jest w stanie podgrzać. Do korzystania z umywalki czy zlewu wystarczy bardzo niewielka moc, bo ok. 5kW. Natomiast do podgrzania wody pod prysznicem potrzebne jest już urządzenie o mocy ok. 15kW, a w przypadku deszczownicy nawet 25kW. Do swobodnego korzystania z przepływowego ogrzewacza wody zaleca się więc wybór urządzeń o mocy co najmniej 18-21kW. To wielkość, która powinna spełnić potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego. Warto jednak przy tym podkreślić, że wydajność zależy również od trybu pracy urządzenia. Warto więc wybrać takie, które daje nam większą możliwość dostosowania mocy. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena