Zadowolony klient to klucz do sukcesu dla każdego przedsiębiorstwa. Pozytywna opinia konsumenta zachęci do oferty kolejnych, kształtując odpowiedni wizerunek firmy. Każdej marce zależy na tym, by dobre wieści o jej produktach szły w świat. Do tego jednak niezbędna jest opinia klientów. Jak pozyskać i zachęcić kupujących do wyrażania swojego zdania?

Data dodania: 2020-08-24

Wyświetleń: 681

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak pozyskać opinię klienta?

Social shopping

Bez względu na to, czy sprzedaż odbywa się w sposób tradycyjny czy za pośrednictwem Internetu, każda z firm dąży do jednego - by uzyskać dobre opinie kupujących, które przełożą się na wzrost sprzedaży. Obecnie coraz więcej decyzji odnośnie zakupu danej rzeczy podejmowanych jest na podstawie opinii innych użytkowników. Trend ten otrzymał miano social shopping i oznacza wyszukiwanie i kierowanie się informacjami o produkcie, które wyrażono w społeczności internetowej przez dotychczasowych użytkowników. Dzięki temu w sieci powstało wiele serwisów, których istotą jest wymiana informacji na temat produktów oferowanych przez producentów.

Siła pozytywnego przekazu

W dzisiejszych czasach opinia użytkowników stanowi najbardziej wiarygodne źródło informacji o produkcie. Siła takiej opinii jest dużo większa niż firmowe slogany czy opis przygotowany bezpośrednio przez producenta. Nie od dziś zdanie kupującego weryfikuje wszystkie cechy produktu, kształtując tym samym działalność całej firmy. Przedsiębiorcy chętnie wdrażają działania mające na celu wywołać duże poparcie dla danego produktu. Skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy influencerów, za którymi podąża ogromna liczba odbiorców. Działania takie skutkują nie tylko zwiększeniem zainteresowania wobec firmy i jej oferty, lecz pozwalają też na zwiększenie ruchu, podnoszą prestiż i umożliwiają zdobycie nowych klientów.

Jak pozyskać opinię kupującego?

Informacja pozostawiona przez nabywcę pozwoli w przyszłości zadbać nie tylko o kolejnych klientów, lecz również ulepszyć sam produkt lub usługę jego sprzedaży. Warto więc stosować formularze, dzięki którym klienci będą wyrażać swoje zdanie o zakupie. Innym rozwiązaniem jest mailing z podziękowaniem za zakupy i prośbą o pozostawienie swojej opinii. Dobrym pomysłem jest także przyznanie dodatkowego rabatu na kolejne zakupy w zamian za pozostawienie opinii. Jedną z ciekawszych form, angażujących społeczeństwo jest konkurs na najlepszy komentarz dotyczący firmy lub konkretnego produktu. Działania stanowią sam w sobie świetny środek przekazu, pozwalając dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Negatywny komentarz

Swoje opinie mogą wyrażać także niezadowoleni klienci. Jeśli taki komentarz pojawi się w sieci, warto przede wszystkim przyjąć odpowiednią postawę i odebrać to jako konstruktywną krytykę. Obrzucanie się przezwiskami negatywnie wpłynie na wizerunek firmy. Rozsądnie będzie wybrnąć z zaistniałej sytuacji, oferując na forum publicznym dodatkową zniżkę lub mały gratis przy kolejnych zakupach. Dzięki temu inni użytkownicy docenią chęć podtrzymania pozytywnych relacji i będą kontynuować zakupy w danym sklepie.

Partnerem materiału jest CluePR - Agencja PR.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena