Podbitki drewniane to dekoracyjny element ozdobny, który maskuje konstrukcje pod okapem dachu. Jednocześnie podbitka pełni rolę izolacji, często jest też w niej montowane oświetlenie elewacji budynku. Podbitki wykonuje się z suszonych cienkich desek, które zabezpiecza się przed wnikaniem wilgoci, owadami i grzybami specjalnymi impregnatami i farbami do drewna.

Data dodania: 2020-08-21

Wyświetleń: 682

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dobrać podbitkę na wykończenie dachu?

Gatunki drewna na podbitki

Podbitki drewniane są produkowane z dwóch rodzajów surowca. Optymalnym wyborem wydaje się zakup i montaż podbitki z gatunków wolno dojrzewających, które są pozyskiwane w rejonach, w których przez większość roku panuje trudny klimat. Dobrym przykładem takiego drewna jest Modrzew Syberyjski. Drewno tego typu, które charakteryzuje się niewielkim rocznym przyrostem, ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Jest odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne i stabilne wymiarowo w długim okresie użytkowania.

Podbitki drewniane z Modrzewia Syberyjskiego

Biorąc pod uwagę bardzo dobre parametry użytkowe, podbitki drewniane z Modrzewia Syberyjskiego można uznać za produkt premium w tej klasie. Warto jeszcze dodać, że podbitki z Modrzewia Syberyjskiego oferowane przez naszą firmę są dodatkowo profesjonalnie suszone i strugane. Wilgotność dostarczanego przez nas drewna nie przekracza 15%, z przeciętnie oscyluje wokół poziomu 12%. To doskonałe parametry, które sprawiają, że prosta impregnacja wystarczy do tego, aby nasze podbitki drewniane zdobiły okap dachu przez wiele lat.

Podbitki świerkowe

Alternatywą dla jakościowego drewna syberyjskiego są podbitki drewniane produkowane z lokalnie pozyskiwanych Świerków. Drewno to jeszcze przed procesem obróbki ma nieco gorsze parametry techniczne. Jest mniej odporne mechaniczne i w porównaniu do gatunków syberyjskich podatne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Może się wypaczać i bywa mniej stabilne wymiarowo w długim okresie. Jest to jednak surowiec, który w Polsce jest niezwykle popularny. Przyczynia się do tego dobra cena i dopracowany proces prefabrykacji desek świerkowych.

Świerkowe podbitki drewniane są suszone w analogicznym procesie technologicznym, jak ma to miejsce w przypadku drewna syberyjskiego. Gotowy produkt uzyskuje przeciętną wilgotność na poziomie 12%, maksymalne wahania wilgotności to 2 do 3%. Ponadto, lekkie deski na podbitki są odpowiednio obrabiane, dokładnie tak jak podstawowe produkty z gatunków syberyjskich. Strona ozdobna jest strugana na gładko, natomiast po stronie przeciwnej stosuje się ryflowanie, które w połączeniu z montażem na pióro wpust i dobrymi wkrętami minimalizuje odkształcanie się desek.

Impregnacja podbitek drewnianych

Niezależnie od tego, czy ostateczny wybór padnie na świerkowe podbitki drewniane, czy na te produkowane z trwalszych gatunków syberyjskich, konieczna jest ich prawidłowa impregnacji i konserwacja. Warto dodać, że profesjonalne środki do zabezpieczania i koloryzowania naturalnego drewna są naprawdę skuteczne. Prawidłowy montaż i impregnacja desek pozwala na długą bezproblemową eksploatację każdych podbitek. Środki do impregnacji, które jeszcze jakiś czas temu były zarezerwowane tylko dla profesjonalistów, są obecnie cały czas dostępne dla każdego w naszym sklepie internetowym. To zdecydowanie najlepsze impregnaty i farby koloryzujące. Dzięki nim podbitkom można nadać atrakcyjny kolor nawiązujący do drogich gatunków egzotycznych lub utrzymać ciepłą naturalną kolorystykę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena