Każdy miłośnik kawy wie, że standardowa palarnia kawy wytwarza wiele najróżniejszych odmian. Do tych najpopularniejszych zaliczyć można z całą pewnością kawę robusta i kawę arabica. Stojąc przed sklepową półką trudno jednak po samym opakowaniu stwierdzić, czym te dwie gotowe już kawy się od siebie różnią. Jakie są zatem pomiędzy nimi różnice?

Data dodania: 2020-04-27

Wyświetleń: 942

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym się różni kawa Arabica od Robusty?

Jaka jest różnica w uprawie?

Różnicę pomiędzy obydwoma tymi odmianami kawy najlepiej jest zacząć wymieniać od absolutnych podstaw, czyli od sposobu ich uprawy. To właśnie uprawa powoduje później, że powstają np. różnice w cenie pomiędzy oboma tymi dwoma rodzajami kawy.

Kawa arabica jest tą zdecydowanie najbardziej znaną. To właśnie na niej oparte są w większości kawy, które można spotkać w sklepach. Popularność ta jest jednak okupiona bardzo trudną uprawą. Okazuje się bowiem, że arabica może rosnąć tylko w określonych miejscach w Afryce i Ameryce Południowej. Jest ona bardzo wrażliwa nie tylko na pogodę, lecz również na choroby i insekty, które mogą ją niszczyć. Kawa robusta jest znacznie odporniejsza na powyższe dolegliwości. Nie tylko jest łatwiejsza w uprawie, co powoduje, że może być hodowana w znacznie większej ilości miejsc, lecz również jej zbiory są zawsze znacznie okazalsze.

Jaka jest różnica w walorach smakowych?

Jeśli jednak zapytać standardowego miłośnika kawy, czy wie coś na temat upraw obu tych odmian, to z całą pewnością zaprzeczy. Bo to nie o stronę produkcyjną w kawie chodzi, lecz o jej smak. Jak zatem przedstawiają się różnice od strony smakowej obu tych odmianach? Kawa arabica ceniona jest na całym świecie przede wszystkim za swój bardzo delikatny smak. Dodatkowo często da się w niej odszukać nutkę słodyczy, co jeszcze bardziej wpływa pozytywnie na aspekt przyjemności picia tej odmiany kawy.

Jeśli natomiast weźmie się łyk kawy robusta, od razu zauważyć można, że jej smak jest znacznie bardziej wyrazisty i mocniejszy. Posiada ona wyraźnie walory smakowe, co powoduje, że jest ona ceniona przede wszystkim przez osoby posiadające bardziej wyrafinowane poczucie smaku kawy. Dla standardowego miłośnika porannej kawy do pracy będzie to jednak kawa często zbyt gorzka. Porównując obie te odmiany, warto zauważyć jeszcze to, że kawa robusta to nie tylko mocniejszy smak, lecz również dwa razy więcej kofeiny, co powoduje, że jest to kawa bardzo mocna, co dodatkowo wpływa na jej popularność wśród smakoszy kawy.

Jaka jest różnica w cenie?

Na koniec warto wziąć pod uwagę to, jak przedstawia się różnica cenowa pomiędzy oboma tymi rodzajami kawy. Która z nich jest droższa, a która tańsza?

Z powodu znacznie mniejsze popularności kawy robusta, o wiele mniejsze są również jej uprawy. Można by więc wysnuć wniosek, że cena tej kawy będzie większa. Nic jednak podobnego, ponieważ dzięki bezproblemowej uprawie, ilość tej kawy na rynku jest bardzo duża, co skutecznie obniża jej cenę. Kawa arabica, choć jest bardzo popularna, to jednak problemy związane z jej uprawą negatywne wpływają na jej cene, znacznie ja podwyższając względem kawy robusta.

Źródło: https://www.kawepale.pl/pl/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena