Odczynniki chemiczne wykorzystywane są w każdym laboratorium, a także do przeprowadzania eksperymentów w uczelniach i szkołach. Ich różnorodność i ilość pozwala na przeprowadzanie wszelakich prób chemicznych czy doświadczeń. Jednak czym w skrócie jest odczynnik chemiczny?

Data dodania: 2020-05-15

Wyświetleń: 492

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do czego wykorzystywane są odczynniki chemiczne

Czym jest odczynnik chemiczny?

Odczynnik chemiczny jest to każdy pojedynczy związek chemiczny lub określona, specyficzna mieszanina związków chemicznych. Mogą to też być ich roztwory, które są dokładnie odmierzone i przygotowane, a ich poprawne wykorzystanie pomaga w pracy laboratoryjnej. Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane substancje chemiczne są podstawowymi składnikami w produkcji. Chemia, kosmetyka, farmaceutyka, przemysł i nauka są podstawowymi dziedzinami, gdzie wykorzystanie odczynników chemicznych jest wymagane.

Klasy czystości

Klasa czystości jest głównym podziałem odczynników chemicznych. Każdy produkt w zależności od jakości zawiera w swoim składzie jakieś ilości zanieczyszczeń. Rozróżniamy pięć klas czystości: 

  • Techniczny – odczynnik zawiera 90-99% substancji głównej. Wykorzystywane są głównie w produkcji przemysłowej lub eksperymentach szkolnych,

  • Czysty – odczynnik zawiera 99-99,9% substancji głównej. Nadają się one do podstawowych prac laboratoryjnych i edukacyjnych,

  • Czysty do analizy – odczynnik zawiera 99,9-99,99% substancji. W tej klasie zanieczyszczenia nie są już wykrywane zwykłą analizą chemiczną. Wykorzystywane są do precyzyjnych eksperymentów,

  • Chemicznie czysty – odczynnik zawiera 99,99-99,999% substancji głównej. Zanieczyszczenia nie są wykrywalne nawet przy użyciu bardzo czułych metod analizy chemicznej,

  • Czysty spektralnie – odczynnik zawiera 99,999-99,9999% substancji głównej. Tak wysoka jakość produktu pozwala na prowadzenie wymagających analiz spektralnych.

Wykorzystanie odczynników chemicznych

Odczynniki chemiczne od wielu lat wykorzystywane są do wytwarzania leków i kosmetyków. Substancje takie jak kwas siarkowy, polimery i związki toksyczne, również wykorzystuje się do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Przykładowo do produkcji wody utlenionej wykorzystuje się 3% roztworu nadtlenku wodoru. Ten sam odczynnik w 30% roztworze, będzie użyty do produkcji wybielaczy. Przy pomocy odczynników produkuje się też maszyny, narzędzia czy wyposażenie kuchenne. Najczęściej wykorzystuje się polimery, które cechują się lekkością i wytrzymałością.

 C:\Users\Praktyki\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\lab-217041_1280.jpg

Zakup odczynników chemicznych

Odczynniki chemiczne, zanim trafią do szkół i laboratoriów, są starannie selekcjonowane, pakowane i zabezpieczane. Duży wybór substancji chemicznych możemy znaleźć w sklepach internetowych i hurtowniach odczynników chemicznych i sprzętu laboratoryjnego. W swojej ofercie zazwyczaj posiadają także szkła, sprzęt czy meble laboratoryjne. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena