Większość osób wybiera się na urlop w sezonie wakacyjnym, czyli w okresie od czerwca do sierpnia. Coraz więcej Polaków decyduje się jednak na wyjazd również na wiosnę. Takie rozwiązanie może przynieść wiele wymiernych korzyści. Warto odpowiednio zaplanować wiosenną wycieczkę.

Data dodania: 2020-03-17

Wyświetleń: 301

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zaplanować wiosenne wakacje?

Wiosenny urlop: samodzielna organizacja czy pomoc biura podróży?

Wiosenny urlop można zorganizować samodzielnie. Inną opcją jest skorzystanie z pomocy biura podróży. W tym celu wystarczy wybrać konkretnego touroperatora i sprawdzić jego ofertę. Warto przy tym zdecydować się na sprawdzoną firmę, np. Exim Tours, która funkcjonuje na polskim rynku od ponad dwóch dekad. Wszelkie potrzebne informacje na temat tego biura podróży można znaleźć na jego stronie internetowej https://eximtours.pl/.

Należy pamiętać, że zarówno samodzielne zaplanowanie wyjazdu, jak i skorzystanie z opcji wycieczki zorganizowanej może mieć swoje wady i zalety. Według badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na potrzeby Diners Club Polska, bez względu na termin urlopu, większość Polaków decyduje się na zorganizowanie wakacji na własną rękę. Taki sposób podróżowania zadeklarowało blisko 61% ankietowanych. Zaletą samodzielnego zaplanowania wyjazdu jest duża elastyczność (również pod względem kosztów) i możliwość dotarcia do miejsc, których nie ma w ofercie biur podróży. Ponadto taki urlop sprzyja przygodom i pozwala lepiej poznać zwyczaje danego kraju. Jego wadą jest pewna doza nieprzewidywalności, a także konieczność poświęcenia dużej ilości czasu na zorganizowanie całej podróży.

Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej dla Diners Club Polska, na skorzystanie z biura podróży przy planowaniu wyjazdu w 2019 roku zdecydowało się 18,1% respondentów. W porównaniu z poprzednim rokiem ich liczba jednak znacząco wzrosła. W 2018 roku taki sposób organizacji wybrało jedynie 8,6% ankietowanych. Zmiana tendencji może wynikać z tego, że takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba trudzić się samodzielnym załatwianiem transportu, zakwaterowania i ubezpieczenia – wystarczy opłacić wybraną wycieczkę, a następnie spakować się i wyjechać. Podróż z touroperatorem zwiększa też bezpieczeństwo, a także pozwala na skorzystanie z pomocy rezydenta już na miejscu. Dodatkowo, może być korzystna pod względem cenowym, zwłaszcza w przypadku wakacji last minute. Wadą wyjazdu organizowanego przez biuro podróży jest mniejsza elastyczność.

Kiedy i gdzie jechać na wiosenny urlop?

Wiele osób chętnie wyjeżdża na urlop w okresie majówki. Innym terminem wiosennych wypadów jest Wielkanoc – według badania z 2019 roku przeprowadzonego w ramach projektu Barometr Providenta, ok. 2% Polaków decyduje się na wyjazd w czasie świąt. Choć jest to wciąż niewielki odsetek, liczba turystów zainteresowanych spędzeniem Wielkanocy poza domem stopniowo wzrasta. Wpływ na to może mieć m.in. korzystna cena biletów lotniczych oraz wycieczek oferowanych przez touroperatorów. Koszt podróży w tym czasie może być tańszy nie tylko od urlopu w wysokim sezonie, lecz także od wyjazdu na majówkę.

Jak wynika ze statystyk portalu travelplanet.pl, najchętniej odwiedzanym miejscem w 2019 roku (zarówno podczas Wielkanocy, jak i majówki) była Turcja. W czasie świąt przeciętna cena tygodniowego pobytu dla jednej osoby wynosiła wówczas niespełna 2000 zł. Na początku maja jej koszt wzrastał o mniej więcej 400 zł.

Zgodnie z analizą serwisu, zależności między terminem a ceną wycieczki dotyczyły też innych miejsc, które cieszą się powodzeniem wśród polskich turystów w czasie wiosny. Wśród popularnych kierunków podróży w 2019 roku znajdowały się:

  • Egipt (Wielkanoc: 2350 zł, majówka: 2650 zł),
  • Grecja (Wielkanoc: 1950 zł, majówka: 2350 zł),
  • Cypr (Wielkanoc: 2100 zł, majówka: 2800 zł).

Wiosną warto też pojechać do Hiszpanii. W 2019 roku za urlop podczas świąt trzeba było zapłacić ok. 2150 zł, natomiast na początku maja – o kilkaset złotych więcej. Najmniejsze dysproporcje między terminem a ceną wakacji można było zauważyć w przypadku podróży na Maltę i do Włoch.

Widać więc wyraźnie, że wiosenny wypad najlepiej zaplanować na Wielkanoc – ceny  wczasów prezentują się wówczas wyjątkowo korzystnie. Warto także wybrać jeden z najpopularniejszych kierunków podróży, ponieważ wszystkie wymienione powyżej kraje gwarantują świetną pogodę i mnóstwo dodatkowych atrakcji.

Chcąc jechać na urlop w trakcie majówki, warto z kolei postawić na wycieczki objazdowe, które najczęściej są tańsze niż typowe wakacje pod palmami. Według statystyk portalu Fly.pl, w 2019 roku z takiej opcji skorzystało 35% wszystkich osób dokonujących rezerwacji na weekend majowy za pośrednictwem serwisu. Najpopularniejszymi kierunkami podróży pełnej zwiedzania były m.in. Włochy, Hiszpania, Turcja, Albania, Chorwacja i Czarnogóra. Podobna tendencja może utrzymać się również w 2020 roku.

Rezerwując wiosenną wycieczkę, można skorzystać z dwóch opcji: wyjazdu last minute lub first minute. Warto przy tym pamiętać, że przy wyborze nietypowego kierunku podróży lepiej wykupić wycieczkę odpowiednio wcześnie – niektóre oferty mogą być później niedostępne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona