Coraz więcej firm stawia dziś nie na niską cenę, ale na wysoką jakość. To oznacza konieczność zmiany podejścia do projektowania parków maszynowych. I tu często pojawia się problem, bo na rynku wcale nie ma wielu dostawców, którzy byliby w stanie dostarczyć doskonała urządzenia do obróbki drewna i metalu.

Data dodania: 2020-03-16

Wyświetleń: 288

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Największe w Polsce centrum maszyn przemysłowych i urządzeń do obróbki drewna i metalu

Więcej niż maszyny

Ciesząca się olbrzymim uznaniem firma Cormak, największe w Polsce centrum maszyn przemysłowych, zmienia sposób postrzegania urządzeń do obróbki drewna i metalu. Te maszyny nie są po prostu funkcjonalne – nierzadko stają się wręcz wizytówkami zakładów, które z nich korzystają. To ze względu na precyzję, szybkość działania i perfekcyjną powtarzalność wyników. Warto to podkreślić, ponieważ dziś nabywcy takich maszyn kierują się bardziej złożonymi kryteriami wyboru. Nie patrzy się już tylko na zakres dostępnych funkcji i okres amortyzacji – do głosu dochodzą cechy szczegółowe: szybkość działania, zapotrzebowanie na energię, czy nawet poziom generowanego hałasu.

Potrzeby indywidualne ponad wszystko

Łatwo wytłumaczyć sukces maszyn Cormaku – to elastyczny, ale też wysoce specjalistyczny sprzęt. Oznacza to, że z dość dużą łatwością można dobrać maszyny, które spełnią indywidualne oczekiwania inwestorów. Można wręcz odnieść wrażenie, że uniwersalność nie jest dziś tak wysoko ceniona, jak jeszcze dziesięć lat temu. Zamiast maszyn przemysłowych, które pasują dość dobrze do potrzeb wielu firm, Cormak produkuje urządzenia nadające się idealnie do zakładów o wąskim profilu działalności. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej, tylko tyle, że przedsiębiorcy mogą z większą swobodą dobierać urządzenia do swojego parku maszynowego pod kątem nawet bardzo nietypowych zadań, jakie realizują.

Uniwersalność nie zginie, ale się zmieni

W kontekście powyższych informacji można odnieść wrażenie, że elastyczność i wielofunkcyjność maszyn przemysłowych nie jest dziś istotna. To jednak wrażenie mylne. Zmienił się natomiast sposób definiowania uniwersalności. Nie chodzi już o to, aby to samo urządzenie znajdowało zastosowanie w firmach o różnym profilu, choć to oczywiście nadal cecha pożądana z punktu widzenia producenta. Ważniejsze jest, aby konkretna maszyna była w stanie zrealizować maksymalną liczbę zadań w jednym zakładzie. To uniwersalność w innej skali, którą osiąga się innymi środkami: poprzez poprawę precyzji maszyn, przez opcję ich indywidualnego dostosowania albo modyfikacji zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Rośnie rola estetyki i kontroli

Dawne maszyny przemysłowe miały być po prostu skuteczne. To się oczywiście nie zmieniło, ale producenci urządzeń do obróbki drewna i metalu zrozumieli, że to zbyt mało. Dziś znaczenia nabiera estetyka i łatwość kontroli. Ponieważ przed maszynami przemysłowymi stawia się coraz bardziej złożone zadania, wymaga się od nich coraz więcej, koniecznością stało się uproszczenie kontroli. Sama maszyna natomiast musi być maksymalnie estetyczna. To dlatego, że parki maszynowe nie są dziś „chowane” przed klientami. Wykorzystanie najdoskonalszego sprzętu stanowi często poważny atut w walce o klienta, a estetyczne dopracowanie jest cechą wyróżniającą maszyn najwyższej klasy. To coś, czym producent maszyn zajmuje się po zagwarantowaniu pełnej funkcjonalności – jeśli maszyna przemysłowa wygląda świetnie, to znaczy, że jej projektanci są na tyle pewni jej działania, że mogą już skupić się na perfekcyjnej obudowie. W tle oczywiście cały czas pozostaje bezpieczeństwo i ergonomia, ale trzeba pamiętać, że dziś dobry park maszynowy to powód do dumy i tak zwyczajnie warto, żeby dobrze wyglądał w materiałach promocyjnych.

Podsumowanie

Cormak to jedna z tych polskich firm, które wyznaczają standardy dla całej branży. Prowadząc największe centrum maszyn przemysłowych, daje ogląd tego, jak bardzo zmieniło się podejście przedsiębiorców do problematyki obróbki drewna i metalu. To już nie tylko kwestia doskonałego sprzętu – coraz częściej park maszynowy to wyraz prawdziwej idei firmy, powołania i misji. I dlatego maszyny dziś muszą mieć duszę. Bo ich sprawność służy czemuś większemu niż tylko prostemu zaspokojeniu zapotrzebowania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona