Jest wiele rodzajów podnośników. Ich nazwy są czasem stosowane wymiennie. Mozna się spotkać z określeniem na podnośnik takimi jak np. koszowy, nożycowy czy przegubowy. Co dokłądnie oznaczają te sformułowania i czy można je ze sobą łaczyć?  

Data dodania: 2020-03-10

Wyświetleń: 224

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Podnośnik koszowy - co to jest i czym się różni od pozostałych?

Jednak dobrze jest na początku wspomnieć gdzie stosuje się podnośńiki. Wiele osób myśli, że można je spotkać tylko w dwóch miejscach - na budowach i w warsztatach samochodowych. Nie jest to jednak prawda. Podnośniki z powodzeniem wykorzystuje się np. do przycinania gałęzi drzew czy w sadownictwie. Mówi się wtedy na nie potocznie "czereśniarki", choć nie służą tylko do zrywania czereśni. Podnośniki koszowe pomagają ludziom wszędzie tam, gdzie trzeba dostać do do korowy wysokiego drzewa, a drabina okazuje się zbyt niebezpiecznia lub po prostu za mała.  To właśnie czereśniarki są podnośnikami koszowymi.

Warto zaznaczyć, że w warsztatach, owszem, stosuje się podnośniki, ale jednak nie koszowe. Mechanicy korzystają głównie z podnośników nożycowych i są tą podnośniki specjalnie dostosowane pod samochody czy motocykle. Zupełnie inne podnośniki (choć nadal nożycowe) stosuje się np. na budowach w we wspomnianych sadach.

Więc co to dokładnie jest podnośnik koszowy? To po prostu zwyżka zakończona koszem czyli po prostu podestem z barierkami dla bezpieczeńśtwa. W koszu zazwyczaj mieści się jedna lub dwie osoby. WIęc podnośnik koszowy to każdy rodzaj dźwignika z koszem.

Ale w kontekście kosza trzeba powiedzieć o platformie. To po prostu swoisty kosz, ale o wiele większej powierzchni. Mieści się na niej nawet 6-7 osób. 

Tak więc gdzie w podnosnikach stosuje się kosze, a gdzie platformy? Te drugie sprawdzają się w podnośnikach nożycowych. Tego rodzaju zwyżki mają większy udźwig, więc mogą sobie pozwolić na podniesienie 6-7 osób.

Z kolei kosze sprawdzają się w tzw. podnośnikach teleskopowo-przegubowych. To taki rodzaj zwyzki, która potrafi dodatkowo wysunąc się w bok, więc nie ma zbyt dużego udźwigu. Tam z konieczności stosuje się kosze.

Jak widać, rozróżnienie rodzajów podnośników nie jest trudne. Choć warto zaznaczyć, że rodzajów, typów i modeli zwyżek jest nieco więcej, niż te, o których napisano wyżej. Omówienie tego wymaga paru innych artykułów. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona