Hamuje on owulację i zmienia właściwości śluzu szyjki macicy, tak aby plemniki nie mogły się przemieszczać.
Dużą zaletą tego leku jest jego skuteczność. Zażyty do 12 godzin po współżyciu daje 95% pewność działania. Lek ma również mało przeciwskazań do zażywanie go. Skutki uboczne są łagodne i ustępują po czasie. Jeśli kobieta będzie w przyszłości starała się o dziecko, lek nie zmniejsza jej płodności. W przypadku niewiedzy o zajściu w ciąże lek nie wpływa negatywie na płód. Skuteczność tabletki zmniejsza się wraz z czasem. Jeśli pacjentka odbyła stosunek więcej niż 3 temu, powinna sięgnąć po inny środek „po” jakim jest EllaOne. Można go stosować do 5 dni od stosunku.
Jak działa tabletka Escapelle?
Escapelle zawiera substancję aktywną o nazwie lewonorgestrel, która bardzo szybka wchłania się do układu pokarmowego. Jeśli tabletka zostanie połknięta przed rozpoczęciem owulacji, blokuje ona uwalnianie komórki jajowej. Zagęszcza ona śluz szyjki macicy, tak aby plemniki nie mogły się przemieszczać. Tabletki nie można stosować jako stałej antykoncepcji, jest przeznaczona tylko na nagłe sytuacje. Nie można przyjmować jej częściej niż raz w ciągu jednego cyklu. Można ją stosować gdy:
- Doszło do stosunku bez zabezpieczenia
- Doszło do zsunięcia lub pęknięcia prezerwatywy
- Pacjentka zapomniała o zażyciu tabletki antykoncepcyjnej
- Kobieta została zgwałcona
Na ulotce środku nie ma informacji na temat Escapelle a alkoholu. Jednak dla bezpieczeństwa lepiej domówić sobie alkoholu w dni zażycia tabletki. Jeśli kobieta zażyła Escapelle, ponieważ zapomniała zastosować swojej stałej antykoncepcji powinna wrócić do niej i stosować tak jak przed incydentem.
Przeciwwskazania do stosowania leku: jeśli kobieta ma podejrzenia ciąży, zanim zacznie przyjmować tabletki powinna wykonać test ciążowy. Inne przeciwskazania to:
- Uczulenie na lewonorgestrel
- Choroby jelita cienkiego
- Schorzenia wątroby
Jeśli kiedykolwiek pacjentka doświadczyła ciąży pozamacicznej nie powinna stosować leku.
Stosowanie tych leków może zmniejszyć działanie Escapelle:
- Leki stosowane w leczeniu epilepsji
- Środki na HIV
- Środek przeciwgrzybiczy- gryzeofulwina
- Dziurawiec zwyczajny
- Cyklosporyna
Jakie mogą wystąpić skutki uboczne?
- Nudności
- Bóle głowy
- Uczucie zmęczenia
- Ból podbrzusza
- Krwawienie między miesiączkowe
- Tkliwość piersi
- Zawroty głowy
- Biegunka
- Wymioty
Źródło: Escapelle, Medyk Online, dostęp: 25.01.2020