Olej do drewna to jeden ze sposób umożliwiający zabezpieczenie drewna przed uszkodzeniami wodą czy szybkim zużyciem. To zdanie jednak dość ogólnie określa ten preparat. Jak działają oleje do drewna ? Jak je stosować ? O czym pamiętać. 

Data dodania: 2019-11-20

Wyświetleń: 594

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kiedy stosować oleje do drewna?

Jak to działa ?

Olej naniesiony na drewno dostaje się w jego strukturę do pewnej głębokości. Najczęściej, dobrą penetracją mogą się pochwalić oleje, które są produkowane z użyciem rozpuszczalnika organicznego, a nie wody. Organiczne cząstki oleju przywierają do każdego odsłoniętego elementu drewna, ze względu na swój hydrofobowy charakter nie ma możliwości na kontakt wilgoci z drewnem, a osuszanie drewna szmatką jest znacznie prostsze. 

Jak korzystać z oleju do drewna ?

Zdecydowana większość olejów powinna zostać wylana, a następnie zebrana specjalną ściereczką. Niekiedy mamy jednak do czynienia z olejami, którymi należy malować. Dzieje się tak najczęściej w przypadku wykonań artystycznych, kiedy nie mamy możliwości pokrycia całego elementu innym sposobem. Musimy pamiętać, że olejowanie powinno się wykonywać jedynie na drewnie twardym. W przypadku drewna miękkiego mamy do czynienia ze znacznie miększym materiałem. Samo olejowanie nie wystarcza, aby odpowiednio je zabezpieczyć, dlatego w takiej sytuacji będziemy musieli sięgnąć po inne środki, niż oleje do drewna.

Baza do olejowania

Jako bazę podczas olejowania drewna możemy zastosować wodę bądź organiczne rozpuszczalniki. 

- Oleje wodne są stosowane do bardzo twardych gatunków drewna, gdyż ich penetrowanie drewna nie jest zbyt mocne. Ich wielką zaletą jest fakt, że nie zostawiają one po sobie żadnego zapachu oraz są nietoksyczne.

- Oleje z rozpuszczalnikami organicznymi naprawdę silnie penetrują drewno, co zapewnia długą ochronę. Są one jednak dość toksyczne, łatwopalne oraz lotne dlatego musimy uważać, kiedy po nie sięgamy.

Kolor

Najbardziej podstawowymi olejami są bezbarwne. W niektórych wypadkach sprawiają one, że kontrast jest delikatnie większy bądź drewno staje się ciemniejsze, jednak sam kolor się nie zmienia. Tego typu oleje są stosowane w wypadkach, gdy chcemy jedynie zabezpieczyć drewno bądź podkreślić jego kolor.

Oleje barwiące działają na tej samej zasadzie co bezbarwne. Jedyna różnica jest taka, że do składu produktu jest dodany pigment barwiący. Możemy zabarwić drewno na jeden z wielu kolorów, warto jednak zauważyć, że kolor powinien być ciemniejszy niż ten wyjściowy. 

Oleje rozjaśniające umożliwiają nam ulepszenie estetyki drewna. Jest to dość rzadko stosowany typ olejów, a jeśli już jest wykorzystywany to w wypadku prac renowacyjnych. Pomaga uzyskać oryginalny wygląd drewna. Rozjaśnienie otrzymujemy dzięki zastosowaniu bardzo agresywnych środków. Dlatego, musimy pamiętać o solidnym zabezpieczeniu otoczenia przed rozpoczęciem olejowania. 

Olej na tle lakieru

Bardzo często możemy spotkać się z porównaniami oleju z lakierem, musimy jednak zauważyć, że te produkty nie są zamienne. Lakier zabezpiecza drewno głównie od zewnątrz, nie wnika on głęboko w strukturę drewna. W przypadku kiedy ochronna warstwa się zetrze w przypadku lakieru, to cała znika. Lakiery są stosowane w wypadku bardzo często użytkowanych przedmiotów bądź miękkiego drewna. Oleje są najlepszym rozwiązaniem w przypadku twardego drewna. 

O czym pamiętać ? 

Przed zakupem warto zerknąć na kartę charakterystyki, są w niej zawarte informacje o typach drewna, jakie można olejować konkretnym preparatem. Znajdziemy tam też informacje na temat sposobu nakładania czy wydajności. Warto także zwrócić uwagę czy olej jest przeznaczony do użytkowania na zewnątrz. Kiedy powłoka ulegnie wytarciu, to warto ją zeszlifować do poprzedniej penetracji oraz wykonać ponowne olejowanie. Nigdy nie powinno nakładać się nowego oleju na stary. Nie możemy także użytkować preparatów, których termin przydatności minął. Struktura cząstek mogła ulec zniszczeniu i cała praca pójdzie na marne, a ochrona czy kolor nie będą takie, jakie oczekujemy po efekcie końcowym.

Jeżeli potrzebujecie więcej informacji na temat wyboru odpowiednich olejów do drewna, zapraszamy na stronę naszego sklepu: Timber Market.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena