Oświetlenie większych obiektów magazynowych, czy przemysłowych zawsze wymaga przed tym sporządzenia odpowiedniego projektu. Sprawdź, czym się kierować wykonując taki projekt pierwszy raz.

Data dodania: 2019-09-02

Wyświetleń: 985

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

NOTATKA PRASOWA - INFORMACYJNA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oświetlenie hali produkcyjnej - na co zwrócić uwagę?

Wykonując projekt oświetlenia naszego obiektu, powinniśmy wybierać do tego wydajne, a zarazem energooszczędne lampy przemysłowe. Niezwykle ważne będzie tutaj również odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych, po całym pomieszczeniu. Jeśli spełnimy te dwie podstawowe wymogi, będziemy w stanie równomiernie mocno oświetlić całe nasze wnętrze. W miejscach, w których odbywa się praca, niezwykle ważne jest również zachowanie odpowiedniego poziomu olśnienia, a także właściwego współczynnika oddawania barw. W tym artykule postaramy się przedstawić Państwu najważniejsze wytyczne, którymi należy się kierować, projektując oświetlenie na naszym obiekcie.

Natężenie światła - parametr podawany w luksach, który w zależności od miejsca i rodzaju wykonywanej pracy, będzie musiał spełniać nieco inne wytyczne zawarte w normie. Na mniejszą ilość światła będziemy mogli się zdecydować na przykład na korytarzu. W przypadku miejsca, w którym pracownicy, składać będą drobne elementy konstrukcje, tego światła będzie musiało być zdecydowanie więcej.

Równomierność oświetlenia - jest to wyznaczany na danej płaszczyźnie iloraz najmniejszej wartości zmierzonego natężenia oświetlenia do jego uśrednionego wyniku. Ten wyznacznik zawarty jest w normie PN 84/E-02033, gdzie nie może być on mniejszy w przypadku stałej pracy niż 0,65, a w przypadku pracy dorywczej 0,4.

Wskaźnik olśnienia - jest to parametr określany przez współczynnik UGR, który powinien być niezwykle ważny w miejscach pracy, w której często będziemy patrzeć bezpośrednio na źródło światła. Ważne jest wtedy, aby ten współczynnik miał jak najmniejszy poziom i nie powodował efektów przykrego olśnienia.

Luminacja świetlna - jest to wielkość wektorowa, która określa poziom rozproszenia oświetlenia przez powierzchnie nieświecące. To niezwykle ważny parametr, w obiektach, w których występować będzie dużo maszyn lub innych elementów, które nie będą lampami świetlnymi.

Wskaźnik oddawania barw RA - CRI stanowi bardzo ważny parametr określający jakość naszego oświetlenia. Wskazany jest on w zakresie od 0 do 100 i jest to porównanie jakości naszego oświetlenia oraz realnego poziomu oddawania przez nie barw do naturalnego światła słonecznego. Im wyższy współczynnik RA tym światło jest bardziej zbliżone do światła słonecznego, czyli naturalnego.

Zalecane natężenie oświetlenia

Licencja: Creative Commons
0 Ocena