Patrząc na powstające w ostatnich latach różnego rodzaju budynki magazynowe, rolnicze i przemysłowe, trudno nie zauważyć, że większość z nich jest wykonana ze specjalnych płyt. Są to tzw. płyty warstwowe, które w pewien sposób zrewolucjonizowały budownictwo, wypierając tradycyjną, murowaną formę budynków. 

Data dodania: 2019-07-23

Wyświetleń: 2055

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zalety i wady płyt warstwowych. Kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?

To jednak nie dziwi, ponieważ płyty warstwowe mają więcej zalet niż wad.

Płyty warstwowe są materiałem, który może być wykorzystywany do obudowy ścian (zewnętrznych i wewnętrznych) oraz dachów budynków nie tylko magazynowych i przemysłowych, lecz także mieszkalnych. Warto podkreślić, że płyty warstwowe są materiałem osłonowym. Należy je montować na odpowiednio przygotowanych stalowych konstrukcjach.

Jakie są zalety płyt warstwowych?

Najistotniejszy wpływ na szybki rozwój budownictwa z wykorzystaniem płyt warstwowych miały kwestie kosztów i czasu realizacji. W porównaniu do murowanej metody budowania koszty wzniesienia budynku mogą być nawet o połowę niższe. Jeśli zaś chodzi o czas budowy, to jest on uzależniony od wielkości danej hali czy budynku. Zazwyczaj nie przekracza jednak kilku tygodni. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość zakupu w jednym miejscu materiałów oraz wszystkich dodatkowych akcesoriów służących do montażu płyt i dodatkowych elementów. Jedną z firm oferujących kompleksowe wyposażenie jest Balex.

Poza wymienionymi zaletami płyt warstwowych do plusów należy zaliczyć również coraz większą dostępność kolorystyki okładzin. Kiedy produkty dopiero wchodziły na rynek, dostępnych odcieni było bardzo mało. Obecnie istnieje możliwość dopasowania koloru okładziny do własnych preferencji (efektowne wizualnie jest łączenie płyt warstwowych w różnych kolorach). Samo czyszczenie powierzchni – niezależnie od jej kolorystyki – nie powinno stanowić problemu. Dzięki temu, że powłoka płyt jest wytrzymała i odporna na wilgoć, do czyszczenia można wykorzystać myjkę ciśnieniową.

Płyty warstwowe mają wiele zastosowań. Wykorzystuje się je nie tylko do wznoszenia budynków magazynowych, przemysłowych, rolniczych i mieszkaniowych. Przy użyciu tego materiału powstają również takie obiekty jak:

  • hale sportowe,
  • baseny,
  • chłodnie i mroźnie,
  • warsztaty samochodowe,
  • sklepy wielkopowierzchniowe,
  • salony samochodowe.

Jakie są wady płyt warstwowych?

Jak wiadomo, idealne rozwiązania nie istnieją. Mimo że płyty warstwowe mają wiele zalet, to nie są pozbawione wad. Tym, co odróżnia budowle płytowe od murowanych, jest niższa wytrzymałość. Konstrukcje na bazie płyt na pewno są pod tym względem słabsze, nie zmienia to jednak faktu, że doskonale spełniają swoją funkcję. Przy ekstremalnych warunkach pogodowych każdy budynek, nawet murowany, jest narażony na ewentualne zniszczenia. Te wzniesione z płyt warstwowych można szybko odbudować albo w razie potrzeby rozbudować.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena