Kluczową kwestią przy planowaniu własnego gniazdka są finanse. Nie każdego stać na dom, zwłaszcza, że znalezienie nowoczesnego domu w dobrej lokalizacji zawsze wiąże się z dużym wydatkiem. Domy są też trudniej zbywalne, a banki chętniej finansują zakup mieszkania niż domu postawionego z dala od miasta.
Zakup mieszkania w bloku wiąże się z kolei z innymi problemami. Po pierwsze - metr kwadratowy mieszkania jest zwykle droższy, niż metr domu. Mieszkania są też dużo mniejsze niż domy, i jest w nich po prostu ciasno. Mieszkanie o dużym metrażu często przewyższa ceną dom o dwukrotnie większej powierzchni! Co gorsza, należy pamiętać, że oprócz spłaty kredytu będzie trzeba opłacać czynsz i dość wysokie opłaty związane z ogrzewanie: nikt nie jest w stanie zrozumieć odczytu z podzielnika ciepła, na podstawie którego wyliczany jest rachunek za ogrzewanie! Uciążliwe sąsiedztwo - z każdej strony mieszka ktoś inny, a cienkie ściany nie dają cienia prywatności.
Istnieje jednak kategoria domów, które zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem kupujących, także na rynku wtórnym, a łączą zalety mieszkań i domów. Małe domy w zabudowie szeregowej lub wielorodzinnej - to strzał w dziesiątkę! Takie domy możemy z powodzeniem porównać do mieszkań. Metraże lokali są nieco większe, choć zwykle nie przekraczają 120m2. Cena metra kwadratowego silnie zależy od lokalizacji, ale zwykle jest niższa, niż w przypadku mieszkania w bloku. Miejsce parkingowe przed domem jest w cenie, a dodatkowo, mamy własny ogródek, który nie wymaga wiele zabiegów pielęgnacyjnych, a daje możliwość spokojnego, codziennego wypoczynku.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z jeszcze jednej, ogromnej przewagi mieszkania w domu wielorodzinnym nad mieszaniem w bloku. Czynsze i opłaty stałe i zmienne są w bloku zwykle znaczącym wydatkiem w skali roku w budżecie rodzinnym. Wyobraźcie sobie teraz, że kupując dom na kredyt, zostaje wam kilkaset zł miesięcznie, które musielibyście zapłacić zarządcy bloku w postaci czynszu. Ta kwota pokryje sporą część raty kredytu.
W domu masz też większą kontrolę nad rachunkami za ogrzewanie. To ty ustalasz temperaturę w pomieszczeniach, i wbrew pozorom, ogrzanie gazem ziemnym 120 metrowego domu jest tańsze, niż roczna suma opłat za ogrzewanie CO w 60 metrowym mieszkaniu w bloku! Niestety, prawdą jest, że w domu zużywa się nieco więcej energii elektrycznej i wody, niż w bloku, ale różnice wynikają ze stylu życia i większej powierzchni, i nie są nadzwyczaj duże.
Kupując "mieszkanie" w domu wielorodzinnym lub szeregowcu, liczymy na dogodną lokalizację w obrębie miasta, z dobrym dojazdem do centrum. Istotne są odległości i połączenia komunikacyjne do szkół, do miejsca pracy, ośrodków sportu, kultury czy rekreacji i rozrywki. Dojazdy na tenisa, piłkę, do kina czy na fitness nie mogą być wyprawami zajmującymi większość dnia.
W każdym mieście znajdzie się kilka takich inwestycji, której inwestorzy zadbali o dobrą lokalizację.
Rynek nieruchomości w Radomiu, podobnie jak w całym kraju, ciągle potrzebuje nowych mieszkań. Sprzedaży mieszkań nie zatrzymała ani pandemia, ani wzrost cen, ani niska dostępność kredytów mieszkaniowych. Nowe mieszkania cieszą się cały czas niesłabnącą popularnością, zwłaszcza w Radomiu. Dlaczego tak jest?