Polskie miasta regularnie zajmują niechlubnie wysokie miejsca w rankingach zanieczyszczeń. Jednym z głównych źródeł smogu są tak zwane „kopciuchy”, czyli niezmiennie popularne w polskich domach piece na paliwa stałe. 

Data dodania: 2019-05-29

Wyświetleń: 2829

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czystsze powietrze dzięki ofercie antysmogowej

Przejście przez konsumentów na energię elektryczną powinno być pierwszym krokiem, który ułatwi nam wszystkim oddychanie.  Enea ma specjalną ofertę dla tych, którzy są gotowi na ten krok.

Według prognoz Europejskiej Agencji Środowiska w 2030 roku zanieczyszczenie wielu polskich miast będzie najwyższe w Unii Europejskiej. Śledząc rankingi publikowane w czasie ostatniej zimy, ma się jednak wrażenie, że możemy ten wstydliwy rezultat osiągnąć znacznie wcześniej. Szacunki WHO wskazują, że z powodu zanieczyszczeń w powietrzu na świecie umiera rocznie około 7 milionów osób. W Polsce nawet 40 tysięcy. Wdychanie pyłów zwiększa ryzyko zachorowania na choroby niedokrwienne serca, chorób płuc, raka, udaru mózgu, a także Alzheimera. Jak wskazują badania zaprezentowane przez HEAL, smog jest prawdopodobnie odpowiedzialny za 1/3 nowotworów w Krakowie. Jego statystyczną szkodliwość można porównać do zagrożeń wynikających w promieniowania UV-C oraz dymu tytoniowego. Kiedy nasz układ oddechowy zostaje zmuszony do filtrowania dużej ilości zanieczyszczeń z wdychanego powietrza, ryzyko przewlekłych chorób rośnie dramatycznie.

Jak radzić sobie ze smogiem? Możemy zainstalować w domu filtr powietrza i nie wychodzić bez potrzeby. Ograniczyć ilość wdychanych zanieczyszczeń. Wszyscy musimy się jednak przemieszczać, odcinanie się od problemu nie pomaga w jego rozwikłaniu. Dobrym rozwiązaniem indywidualnym jest zakup maski antysmogowej, która do pewnego stopnia chroni płuca przed smogiem. Możemy też myśleć o diecie zwiększającej odporność i oczyszczającej organizm z toksyn…

Jak jednak poradzimy sobie ze smogiem jako cywilizacja? Upowszechnienie i skuteczne egzekwowanie prawnych rozwiązań, które nakazywałyby właścicielom gospodarstw domowych i zakładów produkcyjnych zaprzestania lub choćby ograniczenia działań zanieczyszczających środowisko to najbardziej oczywista odpowiedź. Problem wynika jednak z ekonomii. Braku gotowości wielu konsumentów na taką zmianę. Piece węglowe wydają się wciąż, obiektywnie, najtańszym z punktu widzenia domowego budżetu sposobem na ogrzanie mieszkania w czasie mrozów. Oszczędności na paliwie coraz mniej znaczą jednak w obliczu rosnących w skali społeczeństwa wydatków na leczenie. Wola zmiany powinna wyjść od ludzi. Do nich skierowana jest oferta antysmogowa Enei.

Oferta antysmogowa oznacza przejście na ogrzewanie elektryczne. Barierą takiej zmiany wiąże się częściej z możliwościami finansowymi klientów niż ich ignorancją w kwestiach zdrowia i środowiska. Jakość powietrza to nasz wspólny interes, a atrakcyjne warunki cenowe ekologicznej oferty Enei pomogą wykonać ten istotny krok ku ograniczeniu zanieczyszczenia. Enea Eco to znacząco niższe stawki za pobór energii elektrycznej w godzinach 22:00 – 6:00, czyli czasie najintensywniejszej pracy urządzeń grzewczych. Enea Eco to wygoda płatności i gwarancja wysokiej jakości obsługi. Ale przede wszystkim oferta antysmogowa Enea Eco to możliwość realnego wpływu na zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, cywilizacyjnego problemu, z którym borykamy się wszyscy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona