Według raportu Santander Consumer Bank z 2017 roku „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców” wynika, że wciąż ponad połowa (57%) Polaków finansuje auta z własnej kieszeni, a 16% z nich wybiera finansowanie za pomocą kredytu samochodowego.

Data dodania: 2019-05-07

Wyświetleń: 458

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak uniknąć utraty wartości pojazdu w czasie?

Taka proporcja finansowania wśród kierowców będących klientami fizycznymi wynika przede wszystkim z pomijania kosztu utraty wartości auta w czasie. Jest to poważny błąd szacunkowy, bowiem już w ciągu pierwszych 2-3 lat użytkowania samochód średniej klasy jest w stanie utracić nawet 40% swojej wartości. W jaki sposób finansować pojazd, aby uniknąć utraty jego wartości w czasie eksploatacji?

Wynajem długoterminowy remedium na wartość rezydualną?

Spadek wartości samochodu w czasie (wartości rezydualnej) uzależniony jest od kilku czynników. Na tempo utraty auta wpływ ma przede wszystkim jego marka oraz model, wyposażenie, liczba przejechanych kilometrów, wyposażenie czy segment pojazdu. Przykładowo, wynajem długoterminowy Fiata czy Peugeota pozwoli uniknąć spadku o wiele większej wartości auta niż wynajem długoterminowy BMW, Mercedesa, Lexusa lub innych bardziej luksusowych i prestiżowych marek.

Wiele osób obawia się, że pod koniec trwania umowy kredytowej na zakup auta lub leasingu operacyjnego z opcją wykupu leasingowanego przedmiotu, napotkają znaczne problemy z korzystną sprzedażą samochodu na rynku wtórnym. Uwzględniając ten czynnik wraz z sumarycznymi kosztami 3-letniej eksploatacji auta związanymi z odsetkami leasingowymi lub kredytowymi, ubezpieczeniem, wymianą opon, obsługą serwisową oraz utratą wartości rezydualnej, można dojść do wniosku, że wynajem długoterminowy okaże się bardziej opłacalny niż zakup auta oraz jego późniejsza sprzedaż na rynku wtórnym.

Reasumując: w opcji finansowania samochodu w formie abonamentu największy koszt, czyli utrata wartości rezydualnej, spoczywa na barkach firmy wynajmującej.

Leasing bez wykupu również pozwoli uniknąć utraty wartości auta

Leasing bez wykupu samochodu pod koniec trwania umowy również pozwoli uniknąć utraty wartości rezydualnej. Taka umowa leasingu operacyjnego pod względem parametrów oraz zapisów przypomina swoją formą wynajem długoterminowy. Różnica polega na obowiązkach leasingobiorcy i leasingodawcy.

W przypadku leasingu to na leasingobiorcy spoczywa konieczność ubezpieczenia oraz zarejestrowania auta, a także wszelkie koszty serwisowe – np. wymiana opon czy piór wycieraczek. Dlatego też wybierając leasing Jeepa, Volkswagena czy innego auta średniej klasy bez jego późniejszego wykupu, koszty związane z utratą wartości rezydualnej ponosi leasingodawca.

Wynajem długoterminowy i leasing – atrakcyjne finansowanie dla każdego

Wynajem długoterminowy oraz leasing zapewniają atrakcyjne warunki finansowania dostępne zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Auta w leasingu i wynajmie mogą być pozyskane przy zerowym lub minimalnym wkładzie własnym, a w stałej comiesięcznej racie umieszczone są wszystkie koszty związane z tytułu korzystania z auta i utraty jego wartości w czasie.

Szukasz korzystnego finansowania dla siebie? Poznaj ofertę firmy Carsmile i już dziś spełnij swoje motoryzacyjne marzenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona