Chciałbyś wyremontować swoje mieszkanie, ale nie znasz się na tynkowaniu? Nie wiesz jak wybrać właściwy tynk? W tym krótkim artykule wyjaśnię Ci w prosty sposób, czym różnią się poszczególne rodzaje tynków, oraz jaki powinieneś wybrać dla siebie.

Data dodania: 2019-02-18

Wyświetleń: 611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Tynki w pigułce - kompendium wiedzy o tynkach

Na początek jednak wyjaśnijmy sobie - po co w ogóle stosuje się tynki. Najważniejsze funkcje tynku to m.in ochrona przed ogniem oraz wilgocią. Oprócz tego preparat ten sprawia, że mieszkanie wygląda znacznie czyściej i przyjemniej. Jest to również niezbędny element, jeśli zamierzamy tapetować lub pomalować nasze mieszkanie. 

Jakie najpopularniejsze tynki możemy znaleźć na rynku?

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe to materiał głównie dla profesjonalistów. W składzie takiej substancji znajdziemy przede wszystkim gips, kruszywo kalibrowane, oraz w zależności od marki - dodatki takie jak np. wapno. Taki tynk wykorzystujemy najczęściej w małych, suchych pomieszczeniach podczas tradycyjnych remontów. Jest to również  produkt najczęściej stosowany przez firmy budowlane z użyciem agregatu tynkarskiego z uwagi na szybki czas wiązania. Odpowiedni gatunek materiału (z dodatkami substancji spowalniających wiązanie) może być jednak nakładany również ręcznie. Najważniejszymi zaletami tynków gipsowych jest to, że są łatwe w dostępie, tanie, przyjazne dla środowiska i stanowią dobrą izolację termiczną. Są jednak mniej wytrzymałe od innych tynków i nie są odporne na wodę i wilgoć.

Tynki cementowo-wapienne, czyli tynki tradycyjne

Jest to najpopularniejszy rodzaj stosowanych tynków. W składzie możemy znaleźć cement, piasek, wodę oraz wapno, jednakże gotowe mieszanki znajdujące się na rynku zazwyczaj zawierają jeszcze substancje uszlachetniające, które poprawiają jakość tynku. Tynki takie są uniwersalne, co oznacza, że możemy stosować je również w pomieszczeniach bardziej zawilgoconych nie tracąc przy tym na wytrzymałości tynku i właśnie te cechy stanowią ich największą zaletę. Oprócz tego charakteryzują się również dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ich wadą jest natomiast długi czas schnięcia i zwiększone koszta związane z ilością materiałów używanych do produkcji tynku.

Koszt tynków

Zarówno tynki gipsowe, jak i cementowo-wapienne można nakładać na duże powierzchnie przy użyciu agregatów, dzięki czemu w jeden dzień można pokryć nimi blisko 150 metrów kwadratowych powierzchni. W przypadku tynków gipsowych średni koszt tynków maszynowych wnosi od 20 do 35 złotych za metr kwadratowy wraz z materiałem, natomiast tynki cementowo-wapienne to wydatek oscylujący w okolicy 40 złotych za metr kwadratowy. Oczywiście cena można być zróżnicowana w zależności od wielkości zlecenia, a także regionu w jakim jest realizowane.

Licencja: Creative Commons