Kolektory słoneczne w Polsce maja już ugruntowaną pozycję - nie są postrzegane jako synonim luksusu ale jako alternatywne, ekologiczne źródło energii odnawialnej. W obecnie budowanych domach, coraz więcej osób decyduje się na montaż kolektorów po to by oszczędzać na kosztach utrzymania domu.

Data dodania: 2008-10-11

Wyświetleń: 4141

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

W Polsce ok.90% instalacji solarnych montowanych jest by pozyskać energię do podgrzania ciepłej wody użytkowej (CWU). Powodem tego jest to, że woda podgrzana nie musi mieć aż tak wysokiej temperatury jak woda stosowana w centralnym ogrzewaniu domu. Jeśli chodzi o wymogi podgrzewania wody, to im niższa wymagana temperatura wody, tym bardziej kolektory słoneczne spełniają swoją rolę. Dlatego kolektory najbardziej efektywnie sprawdzają się w ogrzewaniu podłogowym (stosunkowo niska temperatura grzania - ok. 30-40 stopni), podgrzewania wody w basenie (ok. 20-30 stopni).

Jaki kolektor wybrać - płaski czy próżniowy ?? Porównując instalacje solarne CWU dla domu jednorodzinnego (3-4 osobowa rodzina), podobne efekty dają kolektory słoneczne płaskie o powierzchni 5 m2, jak i 3 m2 kolektorów próżniowych. Pod względem kosztów zakupu jeszcze kilka lat temu, ceny kolektorów próżniowych nie były zbyt atrakcyjne. Obecnie cena wyrównała sie i bardzo zbliżyła się do płaskich (porównując efektywność czyli uzyskanie kWh/m2 rok). Obecne inwestycje, w instalacje solarne, w większości budowane są na bazie kolektorów słonecznych próżniowych.
Jednym z powodów jest mniejsza, wymagana powierzchnia instalacyjna dla kolektorów próżniowych.
Wybór kolektorów słonecznych zależy od konkretnych warunków w jakim przyjdzie im pracować, rodzaju instalacji CWU i celu przeznaczenia.
Licencja: Creative Commons
3 Ocena