Odpowiednie nastawienie
Pierwszą wizytę należy zaplanować wtedy, kiedy nic złego nie dzieje się w obrębie jamy ustnej, tzn. nie ma próchnicy ani bolącego zęba. Dzięki temu dziecko będzie miało okazję oswoić się z nowym miejscem, z lekarzem i ze sprzętem. Dużą rolę odgrywają także rodzice – poprzez odpowiednie przygotowanie malucha do wizyty. W jaki sposób? Po pierwsze nie można przenosić swoich niemiłych przeżyć na psychikę dziecka. Niewskazane jest mówienie przy nim o swoim lęku do dentysty i o tym, że coś bolało. I pod żadnym pozorem nie wolno dziecka straszyć, mówiąc np. że jeśli nie będzie myć ząbków, to pójdzie do dentysty. To spowoduje, że dziecko będzie się bać stomatologa i w rezultacie przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego. Przed pójściem do dentysty należy przybliżyć dziecku miejsce i cel wizyty. Warto również opowiedzieć, jak ona będzie wyglądała: że będzie musiało usiąść na specjalnym fotelu, że pani zaświeci lampkę, żeby dokładnie obejrzeć jego ząbki. To sprawi, że dziecko nie będzie się bało iść, bo wie, co je będzie czekać.
Kiedy pierwsza wizyta?
Pierwsza wizyta u stomatologa zalecana jest wtedy, gdy dziecko osiągnie wiek 6 miesięcy. Dentysta skontroluje czy rozpoczęło się ząbkowanie i czy odbywa się ono prawidłowo oraz czy nie zanosi się u dziecka na próchnicę. Ponadto da rodzicom wskazówki dotyczące właściwego czyszczenia dziąseł i ząbków, tak, aby zapobiec próchnicy i żeby zęby wyrosły zdrowe i mocne. Kontrolowanie stanu jamy ustnej powinno odbywać się co 3 miesiące.
Dobry stomatolog
Podczas pierwszej wizyty lekarz powinien oswoić dziecko z gabinetem stomatologicznym poprzez pokazywanie i opowiadanie mu o narzędziach stomatologicznych. I co najważniejsze, aby dziecko miało zaufanie zarówno do lekarza, jak i do rodziców, nie może mieć wykonywanych żadnych zabiegów bez wcześniejszego uprzedzenia. Pamiętajmy o tym!