Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń mających ograniczać chrapanie. Klipsy, opaski, a nawet specjalistyczne poduszki, jednak rosnącą popularnością cieszą się naturalne leki na chrapanie.Czy mogą one stanowić skuteczną alternatywę dla pozostałych metod leczenia chrapania, czy są jedynie kolejnym sposobem na wyciągnięcie od nas pieniędzy?

Data dodania: 2018-11-04

Wyświetleń: 1047

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ziołowe leki na chrapanie - HIT czy KIT?

Fitoterapia - Czyli zioła na ratunek

---

Pierwsze wzmianki o leczniczym wykorzystaniu ziół pojawiły się już 2000 lat p.n.e. Od tego czasu fitoterapia cieszy się stale rosnącą popularnością. Zioła wykorzystuje się dziś w leczeniu oraz zmniejszaniu objawów wielu schorzeń. M.in. astmie, problemach trawiennych, miażdżycy czy różnego rodzaju infekcjach.

Rośliny lecznicze i ich składniki bioaktywne wykazują m.in. silne działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, żółciopędne, przeciwbakteryjne, a także uspokajające.

Wiele z nich nadaje się do przygotowania w formie wywarów lub herbatek. Inne mogą posłużyć do przyrządzenia prostych inhalacji. Bardzo często wykorzystywane są również w postaci maści oraz kremów o działaniu miejscowym.

W redukowaniu objawów towarzyszących chrapaniu stosuje się 6 popularnych w fitoterapii roślin leczniczych.

Aby jednak w pełni zrozumieć, na czym polega ich skuteczność, musimy wiedzieć czym dokładnie jest chrapanie oraz jakie mogą być jego przyczyny.

Dlaczego chrapiemy?

---

Według statystyk chrapie ok. 40% społeczeństwa, z czego prawie 80% stanowią mężczyźni.

Chrapanie najczęściej kojarzone jest z charakterystycznym dźwiękiem wydawanym w trakcie wdychania i wydychania powietrza.

Niestety chrapanie to również niewystarczające dotlenienie organizmu, brak energii, ospałość, a nawet silne pogorszenie samopoczucia mogące prowadzić do depresji.

Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. W trakcie snu, kiedy mięśnie wiotczeją, a język opada ku dołowi, dochodzi do zmniejszenia przestrzeni między gardłem a językiem.

W efekcie czego przemieszczające się powietrze wprowadza podniebienie miękkie oraz języczek w drgania, powodując uciążliwy dla otoczenia dźwięk chrapania.

Do najczęstszych przyczyn powodujących chrapanie zalicza się:

---

  • Wady anatomiczne górnych dróg oddechowych (krzywa przegroda, przerośnięte migdałki lub podniebienie, polipy)
  • Niedrożność nosa
  • Obrzęki oraz stany zapalne
  • Zalegającą wydzielinę

U tych osób, u których chrapanie wywołane jest nieprawidłową budową dróg oddechowych, leczenie ziołami może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Natomiast, jeśli czynnikiem odpowiedzialnym za chrapanie jest obrzęk gardła lub zalegająca w nim wydzielina, niedrożność nosa spowodowana stanem zapalnym, naturalne leki na chrapanie mogą okazać się prostym i skutecznym rozwiązaniem naszego problemu.

Zioła stosowane w leczeniu chrapania

---

W leczeniu chrapania wykorzystuje się 6 ziół z ponad 1500 roślin leczniczych, są to melisa lekarska, mięta pieprzowa, prawoślaz lekarski, eukaliptus gałkowy, gorzknik kanadyjski oraz ziele tymianku.

Każde z wymienionych ziół może być z powodzeniem stosowane oddzielnie lub w postaci kompleksowej mieszanki uderzającej w kilka przyczyn chrapania jednocześnie.

Mięta pieprzowa ma silne właściwości przeciwzapalne, świetnie radząc sobie z obrzękami śluzówki utrudniającymi oddychanie przez nos oraz gardło.

W przypadku podrażnień oraz suchości gardła, zastosowanie znajdują eukaliptus gałkowy oraz melisa lekarska. Dodatkową korzyścią płynącą z zastosowania melisy lekarskiej jest jej kojący wpływ na układ nerwowy, ułatwiając tym samym zasypianie.

Za oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, redukcję kaszlu oraz poprawę pracy układu oddechowego odpowiedzialne są takie zioła jak prawoślaz lekarski, ziele tymianku oraz gorzknik kanadyjski.

Ze względu na kompleksowość swojego działania, odpowiednio dobrane zioła mogą zapewnić realne efekty w walce z uciążliwym chrapaniem.

Każde z nich nadaje się do przygotowania samodzielnie, można również skorzystać z gotowych preparatów w formie kapsułek, które zawierają w swoim składzie wszystkie najskuteczniejsze zioła stosowane w leczeniu chrapania.

Naturalne leki na chrapanie w formie kapsułek łączą w sobie skuteczność terapii naturalnej z wygodą stosowania, bez konieczności czasochłonnego sporządzania naparów czy inhalacji.

Podsumowanie

---

Naturalne leki na chrapanie to ciekawa alternatywa dla innych mało inwazyjnych metod stosowanych w walce z nocnym chrapaniem. Kuracja z ich użyciem jest wygodna, ale przede wszystkim nie droga, dzięki czemu nie zrujnuje naszego domowego budżetu.

Popularne klipsy, poduszki czy opaski na głowę uderzają tylko w jedną przyczynę problemu, natomiast zioła lecznicze w kilka z nich w tym samym czasie. Dzięki czemu kompleksowe preparaty są w stanie zapewnić realne efekty w krótkim czasie.

Określenie „leczenie” jest użyte troszkę na wyrost, ponieważ żadna z nieoperacyjnych metod walki z chrapaniem, w żaden sposób nie leczy tej dolegliwości, a jedynie zmniejsza jej nasilenie.

Warto mieć to na uwadze przed ostatecznym wyborem odpowiedniej dla nas metody, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Biorąc pod uwagę wszystkie wady oraz zalety terapii naturalnej, uważam, że może być ona skutecznym rozwiązaniem problemu z nocnym chrapaniem. Pod warunkiem, że nie jest one spowodowane nieprawidłową budową górnych dróg oddechowych, w tej sytuacji konieczna może okazać się ingerencja chirurgiczna.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena