Podpowiadamy! Warto pamiętać o tym, aby już przed budową domu zastanowić się nad zastosowaniem rekuperacji. Dzięki wcześniejszym planom inwestor uniknie dodatkowych kosztów montażu systemu oraz w swobodny sposób będzie mógł zaplanować układ pomieszczeń.
Zaoszczędź i ciesz się ciepłem!
Powszechnie przyjmuje się, że odzysk ciepła z wentylacyjnego powietrza przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania, w niektórych przypadkach nawet aż o 50%! Oczywiście skala oszczędności uzależniona jest w głównej mierze od sprawności odzysku ciepła. Rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, wyposażony jest w wymiennik ciepła, w którym następuje wstępne ogrzewanie powietrza.
Zasada działania wymienników ciepła
Szukając właściwych wymienników ciepła, należy liczyć się z tym, że na rynku możemy spotkać się z dużym wyborem. Istnieją krzyżowe, obrotowe czy też spiralne wymienniki ciepła. Uważa się je za najważniejsze elementy całej centrali. To właśnie wymiennik sprawia, że kanałami wentylacyjnymi ciepło jest rozprowadzane równomiernie po całym domu – ogrzewa świeże oraz czyste powietrze pobierane z zewnątrz, a następnie już ogrzane dostarcza do wnętrza budynku.
Spiralny wymiennik ciepła uważany jest za najbardziej efektywny. W jaki sposób działa? W wymienniku ciepła strumienie nawiewanego i wywiewanego powietrza oddzielone są od siebie stałą barierą. W momencie, kiedy występuje różnica temperatur pomiędzy dwoma strumieniami powietrza – ciepło ze strumienia mającego wyższą temperaturę zostaje przekazywane poprzez stałą barierę do strumienia powietrza o niższej temperaturze.
Co to właściwie oznacza? Nic innego jak to, że ciepło ze zużytego już wywiewanego powietrza zostaje przekazane do zimnego i świeżego powietrza nawiewanego. Czy wymiennik spiralny posiada zalety? Owszem, ale niestety także i wady. Do zalet z całą pewnością należy duża szczelność urządzenia (99,9%), a także rzeczywisty odzysk ciepła aż do 92%! Wiele osób wskazało również niezawodność funkcjonowania urządzenia oraz dużą powierzchnię wymiany ciepła. Wśród najczęściej wymienianych wad pojawiła się wysoka cena, a także dosyć duże gabaryty wymienników.
Z jakich elementów składa się wymiennik?
Występuje on w kształcie walca. Wykonany został z aluminiowej folii, zwiniętej spiralnie. Aby wymiennik spełniał swoją funkcję zastosowano obudowę i czapki z ocynkowanej blachy, ramę montażową, odwodnienie oraz izolację.
Jakie mogą być zalety z odzysku ciepła?
Oprócz wcześniej wspomnianego obniżenia kosztów ogrzewania oraz dostępu do świeżego powietrza, z odzysku ciepła mogą płynąć następujące korzyści:
- Nieustanna filtracja powietrza, która zapewnia nam ochronę przed smogiem. Wentylacja ta pozwala na filtrację nawiewanego powietrza. Oczywiście warto wiedzieć, że poziom filtracji zależy od tego, jakiej klasy filtr założymy. Jeżeli założymy ten o podwyższonej klasie – zatrzymamy pyły nawet w 90%!
- Komfort, którym możesz się cieszyć bez żadnych ograniczeń – wentylacja mechaniczna zapewnia ci ponadprzeciętny komfort i wygodę, jaką możesz się cieszyć bez żadnych ograniczeń. Nie odczuwasz już potrzeby intensywnego wietrzenia domu, wilgotność powietrza obniżyła się w znaczący sposób, brak też jakichkolwiek oznak pleśni i grzybów. W twoim domu jest ciągle czysto, a ty cieszysz się czystym powietrzem.
- Kontrola ilości powietrza – jesteśmy również w stanie nieustannie kontrolować ilość dostarczanego do nas powietrza, ponieważ jest ono wymieniane tak, jak ty tego chcesz. Jeżeli chcesz zwiększyć intensywność wietrzenia – bez problemu możesz to zrobić. Tak naprawdę wszystko uzależnione jest od Ciebie i twoich potrzeb.
- Warto pamiętać też o tym, że istnieje możliwość zainstalowania gruntowego wymiennika ciepła. Co to za sobą niesie? Przede wszystkim dzięki temu możemy wykorzystać energię z gruntu.