Pożyczkowy biznes w Polsce z roku na rok rozkwita w najlepsze. Ludzie pragną wyjść z jednego zadłużenia, wpędzając się szybko w kolejne. Jak dużo zarabiają na tym firmy pożyczkowe to bardzo często polemika samych Klientów.

Data dodania: 2018-10-10

Wyświetleń: 471

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ile zarabiają firmy pożyczkowe? Raporty za 2017 rok

Ile zarabiają firmy pożyczkowe?

22 lipca 2017 roku, Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiła rejestr instytucji pożyczkowych, do którego muszą się wpisywać wszystkie podmioty, które chcą prowadzić działalność pożyczkową. Jak się okazuje, pożyczki pozabankowe w 2017 cieszyły się dużą popularnością i niewątpliwie stanowią poważną konkurencję dla kredytów bankowych. Według danych GUS w ubiegłym roku firmy pożyczkowe udzieliły ponad 5,8 tys. kredytów i pożyczek, czyli o 10,5 procent więcej niż rok wcześniej. Odsetki oraz opłaty od pożyczek, w tym również chwilówek, kosztują Polaków w skali roku, przynajmniej trzy miliardy złotych. Według źródła "Dziennika Gazety Prawnej" są to bardzo ostrożne szacunki i kwoty te mogą sięgać o wiele dalej. Najlepsze z firmy pożyczkowych w Polsce, biją na głowę najlepsze koncerny przemysłowe. Wielu specjalistów przyznaje, że do rozwoju branży niepublicznych pożyczek przyczyniły się czynniki, które są atrakcyjne dla wielu pożyczkobiorców.

Jak wynika z rejestru Komisji Nadzoru Finansowego, w Polsce w 2017 roku działało prawie czterysta instytucji pożyczkowych. Działający w Polsce wyłącznie przez Internet Vivus, w roku 2017 miał ponad 95 mln zł zysku netto! Szczególnie pierwsza połowa ubiegłego roku, okazała się wielkim sukcesem dla czołowych firm pożyczkowych. 

Raporty o naszych długach przynoszą o wiele więcej, ciekawych ustaleń. To ile zarabiają niepubliczne firmy pożyczkowe w Polsce, jest często nie do pomyślenia w Wielkiej Brytanie czy też Niemczech. Z raportów wynika również, że od nowicjuszy akceptowane jest trzydzieści pięć procent wniosków o udzielenie pożyczki, a od Klientów powracających jest to już około osiemdziesięciu jeden procent. Co więcej, pracownicy firmy pożyczkowych bardzo często w roku 2017, byli szkoleni jak manipulować Klientami, którzy są zainteresowani pożyczką.

W jaki sposób firmy pożyczkowe zarabiają?

O tym, że na udzielaniu pożyczek można w Polsce zarobić, świadczą powyższe liczby, które odnoszą się do ilości zaciąganych pożyczek w 2017 roku. Firmy pożyczkowe potrzebują sporą ilość pieniędzy, aby móc z powodzeniem działać w branży. Aż czterdzieści procent pożyczkobiorców, spóźnia się ze spłatą długu, powyżej dziewięćdziesięciu dni. Odsetki to oczywiście niejedyny koszt, jaki musi opłacić pożyczkobiorca przy pożyczce. Klient często płaci za prowizję za udzielenie pożyczki, wspomnianych już odsetkach, a nawet za rozpatrzenie wniosku.

Maksymalny koszt chwilówek

Wiele firm pożyczkowych znalazło się w trudniejszej sytuacji po wprowadzeniu w 2016 roku, ustawy, która reguluje rynek pożyczek. Przez wprowadzenie ustawy firmy pożyczkowe, nie mogą już w nieskończoność tworzyć nowych opłat związanych z udzielanymi pożyczkami. Co więcej, firmy przestały zarabiać na przesuwaniu terminów spłat, wizytach domowych, spadły również prowizje oraz opłaty windykacyjne. Jest to z pewnością dobra wiadomość, dla osób, które chcą ratować swój budżet domowy, właśnie takimi pożyczkami.

Rankingi pożyczek

Pożyczki są dla każdego na wyciągnięcie ręki. W Polsce działa bardzo dużo firm, które oferują swoim Klientom różnorodne formy finansowania. Firmy pożyczkowe bardzo często kuszą nas łatwą dostępnością i tylko pozornie niskim kosztem. Coraz więcej osób jest tego świadom i korzysta z rankingów pożyczek dostępnych w internecie.

Jak widać w wymienionym oraz przede wszystkim rzetelnym rankingu chwilówek, koszty produktów bywają bardzo zróżnicowane. Mimo że w rankingu wpiszemy identyczną kwotę pożyczki, to zauważyć możemy, że koszty, w niektórych z nim mogą nieźle szarpnąć po kieszeni pożyczkobiorcy. Ponadto ranking chwilówek publikuje na swojej stronie poradniki dla konsumentów planujących zaciągnąć pożyczkę, na przykład wskazują na jakie opłaty zwrócić szczególną uwagę.

Przede wszystkim, jak do każdej decyzji związanej z finansami, należy podejść rozważnie oraz z dużą uwagą. W rzeczywistości czołowe przedsiębiorstwa, działające w branży pożyczek, pracują zgodnie z prawem i oferują udzielenie pożyczki na jasnych zasadach.

Na rosnący w Polsce popyt na usługi pożyczkowe, bardzo szybko reagują podmioty, zajmujące się świadczeniem usług pożyczkowych. W ostatnich latach, przez fachowców zaobserwowana jest jednak zmienność dynamiki wzrostu, co świadczy o dużej wrażliwości tego sektora. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona