Prasy mechaniczne są maszynami zaprojektowanymi bądź przeznaczonymi do mechanicznego transportowania energii z silnika na dane narzędzie. Celem przeniesienia tej energii jest obróbka nie tylko metali, ale także pozostałych materiałów, przy czym przykładowo może to być tektura, proszki metali czy tworzywa sztuczne.

Data dodania: 2018-09-11

Wyświetleń: 1531

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rodzaje pras mechanicznych

Istnieją dwa sposoby przenoszenia energii w prasie. Z jednej strony jest to koło zamachowe i sprzęgło, z drugiej natomiast napęd bezpośredni.

Prasy mechaniczne a kryterium podziału

 Jednym z najbardziej istotnych aspektów związanych z rozróżnianiem pras mechanicznych jest sposób napędzania suwaka. Z uwagi na ten element prasy mechaniczne można podzielić, na takie prasy jak: prasy mimośrodowe, prasy korbowe, prasy kolanowe, prasy śrubowe.

 Do najpopularniejszych pras, znajdujących zastosowanie w tłocznictwie, należy zaliczyć prasy mimośrodowe oraz korbowe.

 Charakterystyczne cechy poszczególnych rodzajów pras mechanicznych

 Każda z pras mechanicznych posiada odmienne właściwości, które decydują o ich przydatności i sposobie wykorzystywania.

 Mimośrodowe prasy mechaniczne

 Są przeznaczone do gięcia, ciągnienia płytkiego oraz wykrawania. Posiadają urządzenie, dzięki któremu można regulować skoki suwaka.

 Korbowe prasy mechaniczne

 Zostały wyposażone w stały skok suwaka i są wykorzystywane do ciągnienia płytkiego i wykrawania.

 Kolanowe prasy mechaniczne

 Charakteryzujące się sztywnym korpusem maszyny są najczęściej używane do wyciskania, dotłaczania, dogniatania i wybijania. Dzięki zwrotnemu położeniu suwaka oraz długiemu kontaktowi z obrabianym przedmiotem bardzo precyzyjnie go kształtują.

 Śrubowe prasy mechaniczne

 Są maszynami wrzecionowymi lub ciernymi, których nacisk jest wykonywany w sposób uderzeniowy. Wykorzystuje się je w wielkoseryjnej produkcji okuć, nitów, śrub, grzybków czy zaworów.

 Prasy mechaniczne wyróżniają się bardzo dobrą jakością, ponieważ zostały wyprodukowane z wysokogatunkowych materiałów. Są precyzyjne, wytrzymałe, a co więcej, charakteryzują się bezawaryjnym działaniem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena