Istnieją dwa sposoby przenoszenia energii w prasie. Z jednej strony jest to koło zamachowe i sprzęgło, z drugiej natomiast napęd bezpośredni.
Prasy mechaniczne a kryterium podziału
Jednym z najbardziej istotnych aspektów związanych z rozróżnianiem pras mechanicznych jest sposób napędzania suwaka. Z uwagi na ten element prasy mechaniczne można podzielić, na takie prasy jak: prasy mimośrodowe, prasy korbowe, prasy kolanowe, prasy śrubowe.
Do najpopularniejszych pras, znajdujących zastosowanie w tłocznictwie, należy zaliczyć prasy mimośrodowe oraz korbowe.
Charakterystyczne cechy poszczególnych rodzajów pras mechanicznych
Każda z pras mechanicznych posiada odmienne właściwości, które decydują o ich przydatności i sposobie wykorzystywania.
Mimośrodowe prasy mechaniczne
Są przeznaczone do gięcia, ciągnienia płytkiego oraz wykrawania. Posiadają urządzenie, dzięki któremu można regulować skoki suwaka.
Korbowe prasy mechaniczne
Zostały wyposażone w stały skok suwaka i są wykorzystywane do ciągnienia płytkiego i wykrawania.
Kolanowe prasy mechaniczne
Charakteryzujące się sztywnym korpusem maszyny są najczęściej używane do wyciskania, dotłaczania, dogniatania i wybijania. Dzięki zwrotnemu położeniu suwaka oraz długiemu kontaktowi z obrabianym przedmiotem bardzo precyzyjnie go kształtują.
Śrubowe prasy mechaniczne
Są maszynami wrzecionowymi lub ciernymi, których nacisk jest wykonywany w sposób uderzeniowy. Wykorzystuje się je w wielkoseryjnej produkcji okuć, nitów, śrub, grzybków czy zaworów.
Prasy mechaniczne wyróżniają się bardzo dobrą jakością, ponieważ zostały wyprodukowane z wysokogatunkowych materiałów. Są precyzyjne, wytrzymałe, a co więcej, charakteryzują się bezawaryjnym działaniem.