Używane przyczepy campingowe można kupić już za 7-8 tys. złotych. Niestety - to nie jedyne koszta, a te wymagane są nie tylko w sezonie.

Data dodania: 2018-04-01

Wyświetleń: 1661

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak postępujemy z przyczepą campingową?

Przyczepa campingowa w sezonie
Wakacje z przyczepą campingową można zaliczyć do popularnej formy spędzania urlopu. Jednak zanim zdecydujemy się na jej zakup, powinniśmy przeanalizować i sprawdzić, czy taki sposób będzie odpowiedni dla nas. Można również zapoznać się z ofertą wypożyczalni przyczep i skorzystać z ich usług. Wiele osób wybiera wariant zakupu przyczepy, niekoniecznie nowej. W dobrej cenie można znaleźć używaną, w całkiem niezłym stanie.

Zanim jednak wybierzemy się w podróż, należy się odpowiednio przygotować. W Polsce, jak i większości państw europejskich do podróżowania z przyczepą wymagane jest prawo jazdy kat. B. Istotną rzeczą jest jednak zwrócenie uwagi na całkowita masę samochodu, przyczepy oraz załadunku, która nie powinna przekraczać 3,5 tony. Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić również uwagę jest sposób ciągnięcia przyczepy campingowej. Dużej wprawy wymaga skręcanie, zawracanie, hamowanie czy cofanie. Wykonanie tych manewrów jest trudniejsze, gdy przyczepa jest dłuższa i szersza. Niezwykle istotną rzeczą przed podróżą jest odpowiednie przygotowanie zarówno samochodu, jak i przyczepy. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na stan ogumienia. Opony muszą posiadać odpowiedni stan bieżnika (nie mogą być popękane oraz posiadać wybrzuszenia). Warto również zwrócić uwagę na prawidłowe załadowanie przyczepy. Pamiętajmy o niezwykle ważnej sprawie, że cięższe przedmioty umieszczamy jak najniżej, w pobliżu osi, ponieważ środek ciężkości powinien znajdować się właśnie w pobliżu osi przyczepy. Nierównomierne rozłożenie bagażu może powodować trudności w prowadzeniu pojazdu.

Przyczepa campingowa poza sezonem
Oprócz kosztów związanych z zakupem i eksploatacją przyczepy w okresie letnim, to nie zapominajmy, że utrzymanie jej w ciągu pozostałej części roku również nas kosztuje. Na ogół właściciele odstawiają przyczepę poza sezonem na parking i nie interesują się nią aż do następnego sezonu. Jeśli jednak zależy nam na jej trwałości i niezawodności, to warto ją odpowiednio zabezpieczyć i przygotować do zimy. Najlepszym rozwiązaniem jest garaż lub przynajmniej wiata. Zabezpieczymy j w ten sposób przed śniegiem i lodem. Większość przyczep zimuje pod gołym niebem, wtedy warto pomyśleć o specjalnym pokrowcu, który będzie odpowiednio przewiewny.. Kolejną istotną rzeczą jest wyjęcie  ruchomego wyposażenia i przeniesienie go w suche miejsce. Unikniemy w ten sposób zawilgocenia.

Jeśli przyczepa ma stać nieużywana przez kilka miesięcy to warto zadbać o jej czystość. Kurz jest skupiskiem bakterii. Pamiętajmy również o pozostawieniu otwartych otworów wentylacyjnych, co pozwoli na stała cyrkulację powietrza. We wnętrzu przyczepy można pozostawić pochłaniacze wilgoci. Natomiast w zbiornikach należy spuścić wodę. Dbając o wnętrze przyczepy nie zapominajmy o umyciu jej na zewnątrz. Zacznijmy od starannego umycia nadwozia i podwozia oraz ustawienia jej na tzw. podporach, aby ogumienie nie dotykało podłoża. Dla lepszej ochrony nadwozie można pokryć warstwa wosku.

Na koniec pamiętajmy, że warto ubezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych okoliczności lub awarii pojazdu. Wiele agencji ubezpieczeniowych oferuje specjalne pakiety wakacyjne, które gwarantują pokrycie kosztów holowania, naprawy, ale również leczenia.

Licencja: Creative Commons