Opal to jeden z ciekawiej wyglądających kamieni szlachetnych. Dzięki swojej niezwykle bogatej rozpiętości barw występuje wiele jego odmian, różniących się od siebie wieloma cechami. 

Data dodania: 2018-03-07

Wyświetleń: 1041

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

OPAL - to najpopularniejszy naturalny kryształ fotoniczny. Oznacza to, że posiada specjalną strukturę o zmiennym współczynniku załamania światła. Charakterystyczne są również występujące w nim zjawiska optyczne, takie jak opalizacja, opalescencja, czy asteryzm. Biorąc pod uwagę występowanie tych właściwości opal może być zwyczajny lub szlachetny. Ten drugi typ jest szczególnie ceniony w jubilerstwie ze względu na swoje barwy.

Opal stosowany jest w zasadzie tylko i wyłącznie w jubilerstwie. Dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi jest bardzo mocno poszukiwany przez kolekcjonerów. Biżuterie z tymi kamieniami jest naprawdę drogocenna, zwłaszcza z odmianą szlachetną. Czarne odmiany są obecnie najcenniejsze i najbardziej poszukiwane, ponieważ ciemne tło zdecydowanie uwydatnia jego refleksy świetlne. Niestety są one bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, a występujący w nich proces dehydracji może powodować jego pękanie.

Mało kto wie, ale opal jest również oficjalnym kamieniem szlachetnym Australii. wynika to z miejsca jego występowania - jego największe złoża znajdują się właśnie w tym kraju. Tam też pozyskuje się ponad 90% światowego zapotrzebowania na opale mleczne. Australia jest więc krajem bardzo bogatym w te kamienie szlachetne.

Opal podzielono na kilka kategorii ze względu na barwę:

  • Mleczny – biała lub lekko szara
  • Niebieski – opale szlachetne o dominującej niebieskiej lub fioletowej barwie
  • Ognisty – odcienie koloru czerwonego
  • Pawiowy – występujące kombinacje barwy niebieskiej, fioletowej i zielonej
  • Zielony – odcienie koloru zielonego
  • Złoty – barwa żółta lub pomarańczowa
  • Różowy – dominująca barwa różowa (jeden z najdroższych rodzajów opali)

Istnieje również niezliczona liczba odmian tego kamienia, takie jak na przykład bezbarwny hialit; lechosos o mlecznym zabarwieniu; opal błyskowy mieniący się różnymi barwami w momencie poruszania kamieniem; opal pawi, który zachwyca ilością barw, a także wiele więcej ciekawych i różnobarwnych jego odmian.  

Obecna technologia pozwala na produkowanie imitacji opalu. Pierwszy taki kamień udało się stworzyć już w latach 70. ubiegłego wieku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena