Obróbka kamieni to proces wieloetapowy, który wymaga wysokiej precyzji, dokładności, zastosowania odpowiedniego sprzętu, a przede wszystkim wysokich umiejętności. Jest to tym ważniejsze, im bardziej wartościowy jest obrabiany kamień szlachetny. 

Data dodania: 2018-02-07

Wyświetleń: 893

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dobry szlif to podstawa do osiągnięcia wysokiej wartości cennego materiału, takiego jak brylant, czy szafir. To też jedna z cech, która jest opisana w certyfikacie wydanym przez laboratorium gemmologiczne. Obróbką tego tyopu kamieni zajmują się zwykle laboratoria gemmologiczne, które posiadają odpowiedni sprzęt do tego typu zadań.

Z punktu widzenia jubilera szlif to wszystko co związane jest z obróbką kamienia. W  skład tego wchodzi nadanie określonej formy kamieniowi, czyli pokrycie jego powierzchni fasetami, czyli symetrycznymi płaszczyznami. Jubilerzy w skład szlifu zaliczają proporcje kamienia, czyli wymiary jego poszczególnych części, a także wykończenie, czyli jego symetrię oraz liczbę faset znajdujących się na niej.

Dobry jubiler wybierając odpowiedni szlif bierze pod uwagę charakterystykę obrabianego kamienia. Znaczenie mają jego  właściwości fizyczne oraz optyczne. Dobrze dobrany szlif będzie w stanie wyeksponować największe zalety, przy jednoczesnym ukryciu niedoskonałości. Pożądane cechy, które dobrze jest wyeksponować to na przykład brylancja, czyli efekt iskrzących się odbić światła, efekty optyczne, dodające barwy. Szlif ma za zadanie ukryć skazy i inkluzje kamienia.

Istnieją różne rodzaje szlifów: historyczne, które współcześnie nie są już zbyt często używane, standardowe – doskonale znane i często używane oraz fantazyjne, które powstają z połączenia szlifów standardowych lub poprzez zmianę ich cech, np. proporcji. Jednym z przykładów szlifu historycznego jest szlif kaboszonowy, czyli taki, który nie posiada faset, ścianek ani krawędzi; kamień oszlifowany w ten sposób jest zaokrąglony. W skład szlifów fasetkowych wchodzi między innymi najpopularniejszy obecnie szlif brylantowy, zawierający przynajmniej 58 faset; oraz szlif schodkowy, stosowany najczęściej w obróbce szmaragdów. Występuje również szlif mieszany, który łączy cechy brylantowego i schodkowego. Fantazyjne szlify są spotykane dość rzadko; zwykle stosuje się je w bardzo rzadkich i wyjątkowych kamieniach oraz w tych, których znajduje się dużo niedoskonałości lub odznaczających się nieregularnym kształtem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena