Zimowa stolica Polski jak mało które miasto posiada mnóstwo atrakcji turystycznych i bez znaczenia jest panująca pogoda za oknami, wystarczy po prostu chwilę pomyśleć, aby dostosować atrakcje turystyczne do bieżących warunków meteorologicznych.

Data dodania: 2008-09-30

Wyświetleń: 4390

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zimowa stolica Polski jak mało które miasto posiada mnóstwo atrakcji turystycznych i bez znaczenia jest panująca pogoda za oknami, wystarczy po prostu chwilę pomyśleć, aby dostosować atrakcje turystyczne do bieżących warunków meteorologicznych.

Wakacje z pewnością przyciągają do Zakopanego największą ilość turystów z kraju i zza granicy, gdyż mnogość atrakcji przyprawia o przysłowiowy zawrót głowy. Spacery dolinami, wycieczka na Morskie Oko, na Kasprowy Wierch znajdują się w programach praktycznie wszystkich kolonii, nie wspominając już o atrakcjach Gubałówki, skoczni narciarskich oraz urokach kościołów i miejskich uliczek. Program można wypełnić po brzegi, a to zaledwie najbardziej powszechne atrakcje tego miasta. Pozostając na noclegi w Zakopanem można zafundować sobie udział w wieczornych występach miejscowych kapeli góralskich i podczas konsumowania pieczonej baraniny poznawać oryginalną muzykę i śpiew góralek i górali.

Można także uatrakcyjnić sobie pobyt korzystając z oferty muzeów, w których oprócz stałej ekspozycji aspektów zakopiańskich zobaczyć można film o przemianach przyrody górskiej względem pór roku, a także własnoręcznie nauczyć się wyrabiać masło.

Dla nieco młodszych i rządnych wrażeń turystów bogatą ofertę prezentują salony gier oraz kafejki internetowe, lecz jeśli i młodsze pokolenie woli aktywnie spędzać czas wolny do dyspozycji pozostają baseny: odkryty na Szymoszkowej lub nowy kompleks sportowy z basenem krytym na obrzeżach Zakopanego. W miejscowości Szaflary natomiast korzystać można z basenu wykorzystującego źródła geotermalne. Dodatkowo tuż obok 4 skoczni znajduje się „małpi gaj”, gdzie nawet najmłodsi mogą ćwiczyć swoją sprawność ruchową i zwinność podczas wspinaczek na specjalnie przygotowanym torze linowym.

Podczas gdy pogoda płata nam figla, a utarte szlaki górskich dolin są mokre od deszczu można wybrać się do jaskiń, które swoją tajemniczością i mrocznym wyglądem przyciągają turystów o mocniejszych nerwach. Ta najcześciej odwiedzana jaskinia to Jaskinia Czarna- Zakopane, zlokalizowana na wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej. Jest to jaskinia krasowa w polskich Tatrach Zachodnich, w masywie Organów. Jedna z najdłuższych (6. miejsce) i najgłębszych (7. miejsce) jaskiń Polski i Tatr (w latach 1961-1976 najdłuższa), uważana za najobszerniejszą jaskinię Polski.

Następnie do dyspozycji turystów udostepniona jest Jaskinia Mylna, która leży w środkowej części Doliny Kościeliskiej w ścianie Raptawickiej Turni. Jest najciekawszą jaskinią udostępnioną turystom w Polskich Tatrach.

Kolejna jaskinia to Jaskinia Dziura, znajdująca się w Dolinie ku Dziurze. Jest ona położona najbliżej Zakopanego, którą można zwiedzać. Jej głębokość wynosi 20 metrów, a długość ok. 60 metrów. Nie jest ona zbyt wielka, ale jednoczesne jest ciekawym elementem podczas spacerów, a także miejsce ćwiczeń grotołazów. Znajduje się w niej otwór w kształcie okna w stropie, przez które można zjechać do wnętrza jaskini na linie.

Jaskinia Raptawicka- Zakopane, to natomiast nieduża jaskinia o długości 150 m, którą można zwiedzać samodzielnie. Znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Do wnętrza jaskini wchodzi się po drabinie przez prowadzący w dół otwór o średnicy 3 metrów. Raptawicka składa się z dwóch sal. Jest połączona z jaskinią Mylną.

Jaskinia Miętusia- Zakopane, Dolina Miętusia. Obecnie Jaskinia Miętusia posiada największą w Polsce rozciągłość horyzontalną, wynoszącą około 1150 m. Ze względu na niskie położenie otworu oraz przeszkody wodne jest to typowa jaskinia do zwiedzania w okresie zimowym. Uczęszczany jest przeważnie tylko jej niewielki fragment, do Progu Męczenników. Jest to bardzo popularna jaskinia kursowa, jak i miejsce uprawiania turystyki jaskiniowej.

Jaskinia w Szarym- Zakopane, Dolina Miętusia. Jaskinia położona jest w górnej części Szarego Żlebu, obok schronu po lewej stronie nad skałką. Dojść można tu szlakiem na Małołączniak aż do schronu, stąd jeszcze ok. 10 m do góry i w lewo 10 m. W zawalisku powierzchniowym znajduje się niewielki otwór. Zwiedzanie może być uciążliwe ze względu na występowanie dużej ilości ziemi z powierzchni.

Jaskinie Zakopanego stanowią atrakcję niebanalną, choć często pomijaną w planach urlopowych, którą jednak warto realizować, żeby w sposób kompleksowy poznać uroki tej przepięknej zimowej stolicy Polski.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: noclegi w Zakopanem

M-S-M
Licencja: Creative Commons
0 Ocena