Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia jest wykorzystanie pasów transportowych nazywanych też pasami mocującymi. Co wcale nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę to, że są łatwe w wykorzystaniu. Ponadto dobre pasy transportowe są wykonywane z taśm poliestrowych.

Data dodania: 2017-11-24

Wyświetleń: 453

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na co zwracać uwagę przy wyborze pasów transportowych?

Materiał

Poliester wykorzystany w pasach ma bardzo wysokie właściwości wytrzymałościowe. Dodatkowo jest on odporny na wszelkie rozciąganie, a poza tym bardzo dobrze sobie radzi we wszystkich warunkach klimatycznych. Oczywiście to nie jest tak, że wystarczy spojrzeć na materiał wykonania i już ma się pewność, że dany pas będzie się sprawdzał. Dlatego też trzeba sprawdzić inne informacje dostępne na produktach.

Informacje o uciągu i zgodność z normą

Jedną z takich informacji będzie wartość wyrażona w dekaniutonach lub jednostce kilogram-siła. Określa ona maksymalny uciąg taśmy. Coraz bardziej popularne jest nanoszenie informacji o przedziale możliwości mocowania (zazwyczaj w tonach). Poza tymi danymi, na pasach transportowych kupowanych w Unii Europejskiej powinna znaleźć się informacja o zgodności z normą EN12195-2. Właśnie jej trzeba szukać na samym początku. Zakup pasów, które nie są zgodne z normą, lub co do których nie mamy pewności, że są zgodne, może być ryzykowny.

Rodzaj – pasy jednoczęściowe i dwuczęściowej

Najbardziej popularnymi rodzajami pasów transportowych są pasy jedno i dwuczęściowe. Najprostsze w budowie i wykorzystaniu są te pierwsze. Jest to po prostu taśma zakończona z jednej strony klamrą lub napinaczem. Wykorzystuje się je do mocowania niezbyt dużego ładunku. Przy większych bagażach, lepiej sięgnąć po bardziej wytrzymałe taśmy, a tych użyć ewentualnie jako taśmy pomocniczych.

Dwuczęściowy pas transportowy składa się z taśmy zakończonej hakiem i napinacza z krótką taśmą. Pozwalają na dużo pewniejsze zabezpieczenie i unieruchomienie ładunku, w związku z czym są najczęściej wykorzystywanymi pasami.

Dodatkowe możliwości zabezpieczenia przewożonego towaru

Przy zakupie pasów transportowych trzeba zwrócić uwagę na to, jaką długość mają mieć pasy określonej szerokości. Ponadto, jeśli przewozimy rzeczy delikatne, możemy je dodatkowo ochronić już w momencie wyboru pasów. Wystarczy, że wybierzemy opcję z filcową nakładką pod napinaczem i z rękawem ochronnym na pasie. Wtedy wzrośnie pewność, że przewożony ładunek będzie skutecznie unieruchomiony, a towarzystwo naszych pasów mocujących nie będzie dla niego szkodliwe.

Przy mocowaniu rzeczy o prostych kątach (kartonów, mebli itp.) możesz się zdecydować na zakup dodatkowych narożników. Są to elastyczne elementy, które nakłada się na przewożony towar w miejscach zgięć. Pas transportowy nie ma z nimi styczności, więc unikniesz wszelkich zagnieceń i podobnych im problemów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona