0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
441 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Styl skandynawski to prostota i minimalizm. Jednocześnie wnętrza urządzone wedle jego zasad są niezwykle przytulne i praktyczne.

Img

Tak szybko jak zmieniają się trendy w modzie, tak szybko ulegają przemianom trendy projektowania wnętrz, a wraz z nimi moda meblarska. Ci, którzy interesują się nowościami w dziedzinie aranżacji, wiedzą, że równolegle do Fashion Weeków, w Mediolanie odbywają się sezonowe Targi Meblarskie. To włoskie miasto, to nie tylko stolica światowych marek odzieżowych i najgorętszych wybiegów, to także hale pełne stworzonych przestrzeni na wymiar, uposażonych w nowocześnie zaprojektowane i wykonane artykuły meblarskie o oryginalnym wzorze i unikatowym wykończeniu tekstylnym.

Z roku na roku trendy projektowe ulegają zmianom, choć nie są one tak spektakularne jak te w branży odzieżowej. Wzornictwo i design elementów wyposażenia coraz chętniej korzysta z dorobku historycznego opierając nowe projekty na głęboko zakorzenionych inspiracjach. Wykorzystywane są elementy rokokowych zdobień, w kontraście do geometrycznych wzorów obić, lub powrót do PRL-stylu przejawiającego się w metalowych konstrukcjach plecionych krzeseł ogrodowych i meblościanek łączonych, na wysoki połysk. Nawet tradycyjne folkowe ornamenty skutecznie wpleciono w innowacyjne projekty mebli wykonanych z tworzyw sztucznych, w postaci nadruków lub przestrzennych żłobień.

 

Oczywiście, fanów mieszania stylów nie brakuje i często można spotkać salony urządzone w zgodzie z zasadą- ma być modnie, ma być dużo, ten fotel mi się podoba choć nie pasuję do sofy, więc postawię go w drugiej części pokoju, zaraz obok zabytkowej zastawy po babci. O gustach nie powinno się dyskutować, więc problem aranżacji wnętrz pozostawiamy indywidualnej wizji samych jej autorów.

 

Są jednak trendy, które z czasem cieszą się coraz większą popularnością. Coraz częściej w dzisiejszych czasach inwestujemy w harmonię dnia codziennego - domową przestrzeń i prywatną oazę spokoju. Można zauważyć tendencję do zrywania z tradycjami, którymi kierowały się nasze babcie. W nowoczesnym domu nie znajdziemy już szeregu ozdobnych bibelotów, ceramicznych zastaw, które nie są rzeczą funkcjonalną, czy drzewa genealogicznego w fizycznej wersji zdjęć każdego członka rodziny, które od lat wiszą na ścianie przypominając młodym pokoleniom o tym, że w 3 linii ze strony prapradziadka istnieje prawdopodobieństwo pokrewieństwa z samym Mickiewiczem.

 

Jak arktyczny mróz do mieszkań wielu przybył nowoczesny styl skandynawski, który został oparty na niczym innym, jak na tradycji i usposobieniu ludzi północy. Powściągliwy, z pozoru chłodny, minimalistyczny, czasami wskazujący na skrajną anonimowość mocno kontrastuje z miejskim krajobrazem bannerów, halogenów i odgłosem ulicy. Prostota designu zamknięta w wysoce funkcjonalnych przedmiotach- to dwie cechy, które określają styl skandynawski. Mówiąc o prostocie mamy na myśli szlachetną linię, która pozbawiona jest bogatych zdobień (chyba, że wkradną wzory, choć i one odmierzone są od linijki). Kubek ma być kubkiem, a krzesło krzesłem- cztery nogi, siedzisko i oparcie. Czasami styl skandynawski przejawia się w kolorystyce, która bazuje na pastelowych, chłodnych odcieniach. Popularnym materiałem służącym do produkcji np. mebli w tym stylu jest naturalne drewno, najwyższej jakości tworzywo sztuczne czy klasyczna, zimna stal. Styl skandynawski to nie moda, to styl życia. W dzisiejszym szybkim świecie potrzeba ładu, harmonii i uporządkowania, a domowa przestrzeń ma być praktyczna i przytulna. Przebujemy funkcjonalności, bo brak nam czasu. Jednocześnie potrzebujemy miejsca relaksu i bezpiecznej przystani, do której mozemy wrócić po męczącym dniu.

Licencja: Creative Commons