Frezowanie jest bardzo często używaną metodą obróbki skrawaniem wszelkiego rodzaju rowków, płaszczyzn lub na przykład powierzchni kształtowej.

Data dodania: 2017-08-07

Wyświetleń: 870

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Frezowanie płaszczyzn

 W celu prawidłowego zastosowania tej techniki należy zapewnić właściwe warunki oraz wykorzystać odpowiedni w tym celu sprzęt. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat frezowania płaszczyzn oraz narzędzi. 

Niezbędne narzędzia
Uzyskanie oczekiwanych przez nas rezultatów zależy od doboru najlepszego narzędzia, a to z kolei jest uwarunkowane takimi właściwościami, jak między innymi rodzaj materiału, który ma zostać poddany obróbce lub głębokość skrawania.


Frezy służące do zadań ogólnych, potrafią zminimalizować drgania podczas pracy przy długich wysięgach, a jednocześnie zwiększają wydajność i są to tak zwane frezy o kącie przystawienia 45°. 


Kolejnym przykładem są frezy 90°, których zastosowanie jest polecane w szczególności, gdy obrabiane przedmioty mają utrudnione mocowanie oraz mamy do czynienia z detalami cienkościennymi.
Frezy walcowo czołowe, frezy palcowe, a także frezy z długą krawędzią skrawającą używane są właśnie w przypadku frezowania walcowo-czołowego, którego cechą charakterystyczną jest wytwarzanie dwóch płaszczyzn.

Należy pamiętać
Istnieje kilka bardzo istotnych wskazówek i instrukcji, których należy się trzymać, aby proces frezowania odbywał się sprawnie i zakończył się pożądanymi efektami.
Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać, jest fakt, że wielokrotna ingerencja w przedmiot poddany obróbce może doprowadzić do negatywnych naprężeń krawędzi skrawającej, a wcześniejsze zaplanowanie dokładnej trasy przebiegu urządzenia może temu zapobiec.

Wszelkiego rodzaju przedmioty podatne na odkształcenia wymagają zastosowania frezów walcowo-czołowych, a kąt przystawienie powinien wynosić 90°. W przypadku takich właśnie elementów należy wziąć pod uwagę kierunek głównych sił skrawania w odniesieniu do uchwytu obróbkowego, a także jego stabilność.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena