Trawy zostały stosunkowo późno docenione przez architektów krajobrazu. Przez długie dziesięciolecia trawy były zwalczane środkami chemicznymi, które działają selektywnie na rośliny jednoliścienne.

Data dodania: 2017-08-04

Wyświetleń: 1192

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) – najpiękniejsza trawa w Twoim ogrodzie

Dopiero w XX wieku doceniono trawy ozdobne w urządzaniu ogrodów. Dziś liczne szkółki bylinowe i sklepy ogrodnicze oferują szeroki asortyment najpiękniejszych traw różnych gatunków i odmian barwnych. Poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych traw, które coraz częściej można spotkać w polskich ogrodach.

Kortaderia – imponująca trawa okazowa

Kortaderia, czyli trawa pampasowa jest jedną z najbardziej okazałych traw spotykanych w ogrodach. Niewielkie wymagania glebowe oraz stosunkowo duża odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że w polskich ogrodach można coraz częściej spotkać tę dorastającą do 250 cm trawę. Trawa pampasowa tworzy grzywiaste, rozległe kępy, co należy uwzględnić wybierając miejsce dla tej rośliny. Efektowne kwiatostany pojawiają się zazwyczaj we wrześniu / październiku. Liście trawy pampasowej mają zabarwienie szarozielone i układają się zazwyczaj w elegancko wygięte formacje. W okresie zimowania liście trawy pampasowej nie żółkną, jak ma to miejsce u innych gatunków traw, lecz pozostają zielone. Trawa pampasowa charakteryzuje się stosunkowo późnym początkiem sezonu wegetatywnego – młode liście wybijają dopiero w maju.

Trawa pampasowa lubi stanowiska słoneczne i ciepłe o glebie świeżej, przepuszczalnej i zasobnej w składniki pokarmowe. Jeśli chcemy, aby nasza trawa pampasowa rozwijała się prawidłowo, stanowiąc niezwykle atrakcyjne tło dla innych roślin, wówczas o jej posadzeniu powinniśmy pomyśleć późną wiosną. Wysadzanie trawy pampasowej w maju, najlepiej po tzw. „ogrodnikach”, spowoduje, że roślina szybko zaaklimatyzuje się na nowym stanowisku, a przypadający na okres lata czas intensywnego wzrostu pozwoli zgromadzić roślinie dostateczną ilość związków niezbędnych do przetrwania zimy. Ważne jest, aby stanowisko, w którym posadzimy trawę pampasową nie było narażone na zalewanie, ponieważ zbyt duża ilość wody może zapoczątkować procesy gnilne systemu korzeniowego a w konsekwencji do obumarcia rośliny. Jesienią warto zastosować dla trawy pampasowej suche okrycie, które może stanowić słoma lub liście opadłe z drzew i krzewów znajdujących się w naszym ogrodzie. Piękne kłosy trawy pampasowej będą z całą pewnością atrakcyjnym elementem dekoracyjnym, który zimą przypomni nam gorąca, upalne lato. Trawę wiosną należy przyciąć, ponieważ niekontrolowany wzrost może prowadzić do rozwoju grzybów wśród obumarłych części rośliny i sprawić, że na liściach będą się pojawiały oznaki chorobowe.

Ciekawostka:  niewiele osób wie, że Cortaderia selloana jest rośliną dwupienną. W handlu spotykane są przeważnie osobniki żeńskie, które wytwarzają piękne kwiatostany.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena