W takich projektach najważniejszą rzeczą jest wygoda i funkcjonalność.
Co robić, czego unikać?
Nie stosuj firan i zasłon — w kuchni skandynawskiej liczy się jasne wnętrze, pamiętaj, ma być, jasno i przejrzyście. Pokój powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby dobrze odbijał światło dlatego, jeżeli dopiero planujesz budowę, bądź jesteś w stanie przemeblować swoją kuchnię, to umieść stoły jadalne tak, aby padało na nie światło. Taki zabieg sprawi, że będziesz czuł się dobrze podczas wieczornej kolacji, bądź obiadu!
Pomaluj ściany i podłogi na biało — skandynawski design lubi dwie rzeczy: biel i jasne drewniane blaty, dlatego, jeżeli to tylko możliwe, pomyśl o odświeżeniu swojego domu białą farbą. Pomaluj stare, zaniedbane okiennice i spraw, aby lśniły. Gwarantuje wszyscy domownicy odczują zmianę!
Nie przesadzaj z dodatkami! W takiej kuchni bardzo istotny jest minimalizm. Oczywiście możesz powiesić zdjęcie ukochanej osoby na ścianie, ale zrób to w sposób przemyślany. Wyeksponuj to, co chcesz pokazać, kup ładną białą ramę. Zdjęcie będzie wyglądało sto razy lepiej niż zagubione w stosie rodzinnych „bibelotów". Warto też postawić na trawę bądź zioła w jasnych okrągłych ceramicznych miseczkach. Jeżeli koniecznie dopominasz się o dodatki to postaw na jasną ceramikę i niebieskie poduszki z białymi wzorkami — będą pasować.
Postaw na dobre materiały — meble są zazwyczaj zaokrąglane bądź są to drewniane szafki, w koniecznie jasnych barwach, natomiast podłogi bardzo często pochodzą z prawdziwego drewna, płytek, kamienia, proste formy, gładkie, w kolorach czerni lub bieli.
Zadbaj o porządek — w takiej kuchni jest łączona ekonomia z wygodą. Pochowaj do szafek niepotrzebne sztućce, wypoleruj blaty, usuń wszystkie rzeczy, które są niezwiązane z kuchnią.
Teraz już wiesz co robić! Do dzieła!