Planowanie i aranżacja pokoju dziecięcego nie należą do zadań prostych, bowiem każdy z nas ma nieco inną ideę co do tego, jak taki pokój powinien wyglądać i co w sobie zawierać.

Data dodania: 2017-03-15

Wyświetleń: 703

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dekoracje do pokoju dziecięcego - o czym pamietać

Plan pokoju dziecięcego musi być dopasowany zarówno do jego wielkości jak i do charakteru czy zainteresowań dziecka, szczególnie kiedy zabieramy się za pokój kilkulatka.

Dziecko będzie czuło się swobodnie w pomieszczeniu, w którym panuje przyjazna dla niego atmosfera, ale także podkreśli jego znaczenie, indywidualizm czy cechy charakteru. Częstym błędem przy aranżacji pokoju dla dziecka jest puszczenie wodzy fantazji rodziców, którzy w pewnym momencie mogą zapomnieć, że urządzają pokój nie dla siebie, ale dla swojego dziecka. Warto zatem mieć na uwadze, że takie pomieszczenie musi spełniać również odpowiednie normy funkcjonalne, które ułatwią dziecku codzienne obowiązki.

 

Jedną z podstaw przy aranżacji pokoju dziecięcego jest kreatywność jednak nie należy z nią przesadzać i pozostawać elastycznym podczas pracy. Najlepszą inspiracją i pomocnikiem przy pracy są same dzieci, które mają nieskończone ilości pomysłów i wyobraźnię, o której wielu dorosłych niestety często zapomina. Dlatego właśnie warto umożliwić dziecku czynny udział w pracach dekoracyjnych własnego pokoju.

Dekoracje ścienne, począwszy od koloru ścian, a na dodatkach kończąc nadają pomieszczeniu prawdziwej magii i charakteru. Jest wiele różnych sposobów na to, by kreatywnie zagospodarować przestrzeń na ścianach i wnieść do pokoju więcej radości i życia. Konserwatywne aranżacje zostawmy dla salonu czy sypialni rodziców, w królestwie dziecka niech zapanuje atmosfera napawająca energią i motywująca do działania. W pokoju bardzo małych dzieci świetnie sprawdzą się motywy bajkowe, w formie plakatu, rysunku na ścianie, tapety, obrazu. Plakaty dla dzieci mogą przybierać formy geometryczne czy przedstawiać ich ulubione zwierzę czy wyimaginowaną postać. Plakaty warto oprawić w kolorowe ramki i rozmieścić je na całej szerokości ściany, tworząc kolaż przeplatany zdjęciami rodziny.

 

To właśnie akcesoria, dodatki ozdoby stanowią duszę pokoju czy tzw. wisienkę na torcie, bowiem często decydują o tym jak finalnie aranżacja zostanie odebrana i jakie będzie sprawiać wrażenie. Zasłony na oknach, zdjęcia i figurki na półkach, plakaty dla dzieci na ścianach, pluszaki i zabawki i inne elementy dekoracyjne, zdecydowanie łatwiej jest wymieniać i dopasowywać do potrzeb dorastającego dziecka i zawsze znajdą one swoje miejsce w pokoju. Dobierając meble dla dzieci warto zdecydować się na coś bardziej uniwersalnego, co sprawdzi się na przestrzeni kolejnych lat i nie będzie wymagało od nas wymiany na inny model.

Przy wyborze mebli, ale nie tylko ich, ważne jest by zapewnić dziecku odpowiednią ilość miejsca zarówno na zabawę, naukę ale i na przechowywanie swoich osobistych przedmiotów. Nauka utrzymania porządku i ładu w swoim pokoju jest doskonałą lekcją, którą warto wpajać już od najmłodszych lat. Pomocne mogą nam się okazać skrzynki i pojemniki, a nawet kartony czy ozdobne pudełka, które można chować do szafy, pod łóżko czy ustawić za drzwiami, oszczędzając dzięki temu dodatkową przestrzeń w pokoju. Jeżeli nasz maluch ma problemy z zapamiętaniem, aby odkładać zabawki czy ubrania na swoje miejsce, zawieśmy obok szafy lub na niej kreatywny plakat z przypomnieniem, wtedy i my zaoszczędzimy sobie kłopotu.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena