Zastosowania urządzeń pneumatycznych w przemyśle wciąż jest ogromne, ponieważ mają one wiele zalet, których nie posiada sprzęt hydrauliczny lub elektryczny. Pneumatyka przemysłowa ma się całkiem nieźle i wiele wskazuje na to że jeszcze przez lata będzie nam towarzyszyć.

Data dodania: 2016-12-12

Wyświetleń: 937

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

Urządzenia pneumatyczne w budownictwie

 


Jednym z podstawowych sektorów przemysłu, w których wykorzystuje się pneumatykę, to budownictwo. Najczęściej są to proste urządzenia, takie jak wiertarki i młoty udarowe. Można je spotkać na każdej budowie, właściwie trudno byłoby sobie bez nich poradzić w tej branży. Jednak pneumatyka przemysłowa to również nieco bardziej skomplikowane urządzenia.
Ubijarki do betonu to również urządzenia pneumatyczne. Służą one do zagęszczania mieszanki betonowej, dzięki czemu uzyskuje ona pożądane parametry. Jeszcze bardziej skomplikowanymi urządzeniami są pneumatyczne systemy służące do przenoszenia i podawania materiałów budowlanych. Są one praktycznie niezastąpione, ponieważ siłowniki pneumatyczne są w przy takich pracach najbardziej wydajne.

 

Pneumatyka w przemyśle chemicznym


W sektorze przemysłu chemicznego urządzenia pneumatyczne również doskonale zdają egzamin. Dotyczy to zwłaszcza wszystkich urządzeń, które odpowiadają za ruch, takich jak np. systemy odmierzania i podawania składników chemicznych. Są one używane nawet w najbardziej nowoczesnych zakładach chemicznych na świecie.
Pneumatyka przemysłowa nadaje się również do pracy przy systemach, w których łączy się jej działanie z nowoczesną elektroniką. Przykładem mogą być między innymi systemy kontroli procesów produkcyjnych. Sterowniki pneumatyczne dobrze sprawują się również przy zdalnym sterowaniu zaworami i obwodami.

 

Inne sektory przemysłu



Urządzenia pneumatyczne doskonale sprawdzają się również w innych sektorach przemysłu. W energetyce mogą odpowiadać za systemy wentylacji i chłodzenia. Podobnie wygląda to w hutnictwie. Oprócz tego huty wykorzystują również mechanizmy odpowiadające ze mocowanie półproduktów oraz systemy służące do przekładania gotowego materiału.
W górnictwie niezastąpione są pneumatyczne systemy wentylacyjne. Oprócz tego używa się również urządzeń ładujących, opartych na tej technologii. Najbardziej powszechne są tam jednak rzecz jasna młoty i dłuta pneumatyczne.
Z pneumatyki przemysłowej korzysta się również w przemyśle tworzyw sztucznych, papierniczym, rolnictwie, leśnictwie, branży spożywczej, a nawet w tak z pozoru odległych dziedzinach jak służba zdrowia, rzemiosło czy profesjonalna obróbka drewna.
 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena