Jedną z najpopularniejszych ras kotów jet rasa brytyjska. W naszym kraju bardzo wiele osób wybiera właśnie koty brytyjskie, jako czworonożnych domowników. Są to koty bardzo ładne i bardzo lubiące kontakt z ludźmi

Data dodania: 2016-11-08

Wyświetleń: 1422

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Koty brytyjskie - kilka słów o nich

Krótka historia

Koty brytyjskie pojawiły się na terenach Wielkiej Brytanii już w starożytności. Przodkowie, kotów brytyjskich, najprawdopodobniej pojawili się na wyspach dzięki legionom rzymskim. Były wtedy wykorzystywane do walki ze szczurami. Koty te cieszą się więc bardzo długą tradycją na starym kontynencie.

Jednak dopiero w 1929 roku główna kocia federacja na wyspach brytyjskich ustanowiła standard kota brytyjskiego. Od tego czasu, by poprawić wzorzec rasy, były one krzyżowane z innymi. Najczęściej wybierane do krzyżówek rasy to perska oraz inne europejskie. Tak też na świecie pojawiły się pierwsze długowłose koty brytyjskie.

W Polsce koty brytyjskie pojawiły się dopiero pod koniec dwudziestego wieku. Występowały wtedy jednak w dużo bardziej ubogiej palecie barw. Obecnie najbardziej popularne są te o ubarwieniu liliowym oraz niebieskim.

Wygląd

Koty brytyjskie mają zwartą dosyć muskularną budowę ciała. Ich waga waha się przeważnie w granicach 4-8 kg, chociaż czasami możemy spotkać też większego osobniki. Ich głowa jest okrągła, z dwoma małymi uszkami. Łapy ma krótkie, ale za to mocne. Kolor oczu może być różny w zależności od ubarwienia. Zazwyczaj jednak są to odcienie żółtego, brązowego, niebieskiego i zielonego. Futro jest gęste i stosunkowo krótkie.

Usposobienie

Rasa kotów brytyjskich uwielbia być głaskana przez swoich właścicieli. Nie oznacza to jednak, ze trzeba mu poświęcać bardzo dużo czasu. Koty brytyjskie są w stanie wytrzymać również bez kontaktu z człowiekiem, kiedy ten jest np. w pracy. Są to koty, które również nie potrzebują częstej pielęgnacji i mycia, ponieważ same doskonale potrafią zadbać o swoją higienę. Bardzo łatwo uczą się również korzystać z kuwety. Dobrym pomysłem jest jednak kupienie mu drapaka, ponieważ bardzo chętnie z niego korzysta.

Podsumowanie

Koty brytyjskie mają stosunkowo długą historię, która sięga czasów starożytnych. W naszym kraju pojawiły się dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. Jednak bardzo szybko zyskały sympatie i uznanie. Jest to rasa, która lubi kontakt z człowiekiem, ale jednocześnie nie jest zbyt wymagająca w hodowli. Jeżeli więc myślisz o powiększeniu swojej rodziny o czworonoga, warto rozważyć zakup właśnie kota brytyjskiego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena