Drewniane drzwi nie tylko spełniają swoje podstawowe funkcje jak izolacja akustyczna i termiczna. Zdecydowanie nie można odmówić im świetnego wyglądu, który zachęca do przekroczenia progu domu. Drewniane drzwi to jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrza, dlatego należy dopilnować by były w doskonałym stanie.

Data dodania: 2016-09-20

Wyświetleń: 677

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Drewno jest dość wytrzymałym materiałem. Jednak by na długo zachować jego właściwości i estetyczny wygląd należy je odpowiednio zabezpieczyć i uodpornić na przetarcia i uszkodzenia. W tym celu wystarczy użyć odpowiednich środków do ochrony i dekoracji drewna. Dzięki temu, Twoje drewniane drzwi będą wyglądać pięknie przez bardzo długi czas.

Odnowienie starych, drewnianych drzwi nie jest trudne. Możesz łatwo powadzić sobie z tym samodzielnie. Jedyne co musisz zrobić, to zadbć o odpowiednie środki do drewna i narzędzia.

Odnawianie starych, drewnianych drzwi

Do tego, by nadać swoim drewnianym drzwiom nowego, perfekcyjnego wyglądu, będziesz potrzebować odpowiedniego środka do ochrony drewna i odpowiednich narzędzi do tego przeznaczonych. Im bardziej przyłożysz się do przygotowania powierzchni drewna, tym bardziej zadowlający będzie efekt końcowy. Przed rozpoczęciem odnowy Twoich drewnianych drzwi wyposaż się w papier ścierny o ziarnistości 120 – 200, szlifierkę, tampon lub wałek, pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych i najlepszą lakierobejcę do drewna.

Pierwszy etap – czyszczenie drzwi drewnianych

Zanim ostatecznie zabierzesz się do odnawiania drewnianych drzwi będziesz musiał wygospodarować sobie odpowiednią ilość miejsca. Zdejmij drzwi z ościeżnicy i zdemontuj z drzwi wszystkie metalowe elementy. Przed malowaniem ich lakierobejcą odpowiednio przygotuj powierzchnię. Za pomocą papieru ściernego lub szlifierki usuń wszystkie pozostałości starego lakieru lub farby i wygładź nierówności drewna.

Warto wiedzieć że miejsca, które mocniej wypolerujesz, pomalowane lakierobejcą będą jaśniejsze, a te bardziej szorstkie, będą ciemniejsze. Po wypolerowaniu drzwi sprawdź dłonią, czy ich powierzchnia jest odpowiednio gładka i gotowa do malowania.

Pamiętaj też o oczyszczeniu drewna z wszelkich zabrudzeń jak pył i kurz, ponieważ mogą one utrudnić nakładanie lakierobejcy i zepsuć efekt końcowy.

Etap drugi – malowanie drewnianych drzwi lakierobejcą

Pora przystąpić do malowania drewninych drzwi lakierobejcą. Otwórz puszkę środka ochronnego do drewna i wymieszaj dobrze jej zawartość. Dobierz narzędzie pracy do rozdzaju malowanych drzwi. Do gładkich powierzchni idealny będzie wałek, natomiast wszelkie zagłębienia i zakamarki z łatwością pomalujesz za pomocą pędzelka lub tamponu.

Po nałożeniu pierwszej warstwy środka do ochrony i dekoracji drewna, odczekaj minutę i rozetrzyj dokładnie środek wzdłuż słojów. Użyj do tego półsuchego pędzla. Następnie odczekaj 12 godzin i przeprowadź szlifowanie międzywarstwowe drzwi za pomocą drobnego papieru ściernego. Po tej czynności porządnie oczyść drzwi z pyłu za pomocą odkurzcza. Następnie przystąp do malowania drugiej warstwy. Po upłynięciu kolejnych 12 godzin Twoje drzwi będą juz gotowe do założenia. Będziesz mógł cieszyć się ich pięknym, nowym wyglądem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena