Jeśli posiadasz zgromadzony kapitał zapewne zadajesz sobie pytania o to, w jaki sposób możesz je pomnożyć. Możliwości jest wiele, warto zatem przyjrzeć się temu, który z polecanych przez finansistów będzie najbardziej odpowiedni w stosunku do własnych potrzeb i oczekiwań.

Data dodania: 2016-08-31

Wyświetleń: 816

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak pomnożyć oszczędności?

Podejmowanie decyzji o sposobie lokaty kapitału nie jest łatwe. Większość osób, które stoi przed takim wyzwaniem nie zdaje sobie często sprawy z tego, że nie istnieje sposób idealny, który będzie w stanie zagwarantować duże zyski przy niewielkim ryzyku. Niepewność jest tym, co towarzyszy inwestorom niezależnie od tego, jaką kwotę przeznaczyli na inwestycje.

Bardzo bezpieczne inwestycje to między innymi państwowe obligacje i lokaty bankowe. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszelkich innych działań inwestycyjnych, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo kosztuje. W tym wypadku chodzi o to, że niewielkie ryzyko oznacza również niewielką stopę zwrotu, zazwyczaj jedynie minimalnie większą od poziomu inflacji. Oznacza to, że najprawdopodobniej nie stracisz swoich pieniędzy, jednak zarazem nie pomnożysz ich w sposób znaczny.

Inwestycje o większym stopniu ryzyka są z reguły również bardziej opłacalne. Pamiętaj jednak o tym, że istnieje również możliwość utraty części bądź nawet całości zainwestowanych środków. Swobodne poruszanie się po rynku papierów wartościowych, oferowanych zarówno przez maklerów giełdowych jak i doradców finansowych zatrudnionych w różnego rodzaju funduszach oznacza również konieczność spędzania czasu na śledzeniu tego, co na rynkach finansowych się dzieje.

Osoby posiadające większe sumy pieniędzy mogą próbować swoich sił w bardziej stabilnych, choć długotrwałych inwestycjach. Jeśli zdecydujesz się na ulokowanie swoich środków finansowych w dziełach sztuki, podejmujesz niewielkie ryzyko, ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach ewentualne zyski pojawią się dopiero po wielu latach.

W pewnym sensie inwestowanie w nieruchomości przypomina zakup kosztownych dzieł sztuki. Podobnie jest z nieruchomością, zwłaszcza jeśli myślisz o tym, by przeznaczyć ją na wynajem. Kosztowna inwestycja może zwrócić się dopiero po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu latach, dlatego musisz w tym wypadku uzbroić się w cierpliwość.

Inwestowanie zgromadzonych oszczędności nie jest sprawą łatwą, dlatego też musisz dostosować sposób pomnażania swoich pieniędzy do własnych możliwości. Oznacza to gotowość do spędzenia czasu na poznaniu mechanizmów rynkowych, a także poświęcanie czasu w trakcie trwania inwestycji.

Licencja: Creative Commons