Więźba dachowa to ważny element konstrukcji domu, podtrzymuje całą konstrukcję dachu, dlatego nie możemy pozwolić sobie na bylejakość, więc krokwie, jętki i murłaty muszą być doskonałej jakości.

Data dodania: 2016-08-10

Wyświetleń: 1000

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Istnieje jednak wiele czynników, które mogą wpływać na pogorszenie stanu więżby dachowej. Są to czynniki atmosferyczne, grzyby i owady, które niszczą drewno, co z kolei prowadzi do obniżenia jego wytrzymałości.

Na szczęście możesz temu wszystkiemu zapobiec i zabezpieczyć odpowiednio elementy więźby dachowej, stosując odpowiednie środki do ochrony drewna konstrukcyjnego.

Dlaczego ochrona drewna jest tak ważna?

Drewno po odpowiednim przygotowaniu staje się świetnym materiałem budowlanym, ale wymaga to zmniejszenia jego podatności na czynniki, które mogą stanowić dla niego zagrożenie – szkodniki drewna, grzyby, wilgoć.

Jeśli nie zabezpieczysz  mebli ogrodowych przed szkodnikami i niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych w ostateczności nie będą nadawać się do użytku i będziesz musiał je ostatecznie wyrzucić. W przypadku drewnianych elementów węźby dachowej jest nieco inaczej. Jeśli drewno konstrukcyjne nie będzie odpowiednio zabezpieczone, możemy narazić się na ogromne wydatki związane z wymianą całej konstrukcji dachu. Owady żerujące w drewnie drążą w drewnie korytarze,  które znacząco obniżają jego wytrzymałość. Wraz z upływem czasu może być konieczna całkowita wymiana kostrukcji, ponieważ zniszczenia w drewnie dokonane przez szkodniki mogą stać się bardzo niebezpieczne.
Drewno zniszczone przez szkodniki lub czyniki atmosferyczne traci nie tylko na wytrzymałości, ale również wizualnie nie prezentuje się dobrze. Uszkodzenia bardzo negatywnie wpływają na estetykę surowca, a szczególnie na te elementy które są widoczne. Szczególnie na urodzie tracą drewniane elementy dekoracyjne.

Kilka słów od eksperta marki Vidaron, Krzysztofa Klimczaka o skutkach niezabezpieczenia drewna:

Drewno jak każdy materiał naturalny podlega biodegradacji. Konstrukcje drewniane takie jak więźby dachowe czy altany i wiaty przede wszystkim narażone są na oddziaływanie warunków atmosferycznych, mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby oraz owady. Oprócz wspomnianych zagrożeń niebezpieczny dla konstrukcji drewnianej jest również ogień. Jednak wszystkim tym zjawiskom można zapobiegać poprzez stosowanie odpowiednich środków ochronnych. Z zabezpieczania drewna impregnatami chemicznymi nie warto rezygnować. Niezakonserwowane drewno, wystawione na działalność negatywnych warunków atmosferycznych, w szczególności wilgoci poprzez wypaczanie się i kurczenie przestaje „trzymać wymiary” i pęka. Powstałe pęknięcia i szczeliny są idealnym miejscem dla rozwoju grzybów i bakterii a także siedliskiem owadów – szkodników. Drewno zaatakowane przez grzyby, pleśnie i owady powoli się rozkłada a jego jakość i właściwości ulegają znacznemu pogorszeniu. W pomieszczeniach zamkniętych efektem ubocznym procesu biodegradacji drewna może być negatywny wpływ wilgoci i mikroorganizmów na zdrowie ludzi – mówi specjalista.

Jak skutecznie zaimpregnować więźbę dachową?

Aby uniknąć zniszczenia drewnianych elementów dachu należy odpowiednio zabezpieczyć drewno konstrukcyjne przed szkodnikami i czynnikami atmosferycznymi. Dobrym sposobem zabezpieczenia drewna jest jego impregnacja. Preparat wnika głęboko w strukturę drewna, co skutecznie chroni je przed szkodliwym działaniem grzybów domowych i innych szkodników.  Na rynku dostępne są impregnaty konstrukcyjne przeznaczone do zabezpieczania drewnianych elementów konstrukcyjnych dachu. Dobrze dobrany preparat świetnej jakości zabezpieczy Twoje drewno przed niekorzystym działaniem wilgoci, grzybów i owadów na wiele lat. Dzięki temu nawet te elementy, które nie są zadaszone i są narażone na zniszczenie, będą doskonale chronione i dodatkowa ochrona nie będzie konieczna. Ten typ produktu tworzy niewymywalną warstwę, która stanowi doskonałą barierę ochronną, ponieważ wnika głęboko w strukturę drewna. Dobrej jakości produkt do impregnacji nie powinien również powodować korozji elementów metalowych, które są często stosowane do połączenia drewnianych elementów.
Wybierz odpowiedni preparat oraz wielkość opakowania. Jeśli musisz zaimpregnować większy obszar, lepszym wyborem będzie koncentrat, który należy rozcieńczyć, przeznaczony do malowania dużych powierzchni. W przypadku mniejszych powierzchni wystarczający będzie produkt od razu gotowy do użycia. Impregnaty do drewna są dostępne w wielu kolorach, więc nie tylko będą skutecznie chronić drewno, ale dodatkowo zwiększą jego walory estetyczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena