Szacuje się, że ponad 90% tegorocznych maturzystów zamierza kontynuować edukację na uczelni wyższej.

Data dodania: 2016-07-26

Wyświetleń: 749

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ile kosztują studia?

 Przyszli studenci muszą się liczyć nie tylko ze zmianą dotychczasowego trybu życia, lecz także sporymi wydatkami. Ile wynosi miesięczny budżet początkującego żaka?

(Bez) płatne studia

Chociaż osoby, które dostaną się na studia dzienne, nie będą musiały dokonywać opłat za samo uczęszczanie na zajęcia, nie oznacza to wcale, że ich edukacja będzie bezpłatna. Pierwszym etapem wejścia w tzw. dorosłe życie jest zazwyczaj znalezienie lokum. Studenci, którzy chcą wyjechać ze swoich rodzinnych stron, mają do wyboru akademiki, stancje lub mieszkania studenckie. Najtańszym rozwiązaniem jest akademik. Cena za miejsce w pokoju trzyosobowym to ok. 350-400 zł.

O jego przyznaniu decyduje wysokość dochodów rodziny oraz odległość od miejsca zamieszkania, dlatego nie każdy ma szansę na tak tanie lokum. Kolejną opcją jest stancja lub pokój w mieszkaniu studenckim. W obu przypadkach ceny są bardzo zróżnicowane, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie atrakcyjnej oferty. Średni koszt za pokój jednoosobowy wynosi od 500 do nawet 1000 zł.

Wyżywienie za grosze

Osoby rozpoczynające edukację w nowym miejscu, czeka wiele mian. Jedną z nich jest samodzielne gospodarowanie pieniędzmi. W budżecie każdego żaka muszą się znaleźć opłaty związane z wyżywieniem, transportem oraz tzw. studenckim życiem.

Młodzi ludzie wykazują się niezwykłą kreatywnością w przyrządzaniu posiłków nawet za kilka złotych, dzięki czemu potrafią sporo zaoszczędzić. Ratunkiem są także przywożone z domu przetwory oraz bary mleczne. Koszty dojazdów na uczelnię można znacznie zredukować poprzez kupno biletu okresowego (jego cena w zależności od miasta wynosi ok. 30-50 zł).

Jak widać codzienne wydatki na utrzymanie, nie muszą być zbyt wygórowane, jednak studenci chętnie korzystają z oferty kulturalnej miast, spotykają się w klubach i lokalach, co stanowi znaczną część ich miesięcznego budżetu.  

Jak sfinansować studia

Większość młodych ludzi, rozpoczynających studia, liczy w pierwszej kolejności na pomoc finansową rodziców. Na drugim roku, kiedy studenci dobrze poznają miasto i nawiążą kontakty towarzyskie, decydują się zazwyczaj na podjęcie pracy, mają także możliwość starania się o stypendium. Co jednak ma zrobić żak, którego zaskoczy niespodziewany wydatek? Telefon do rodziców nie zawsze jest najlepszym wyjściem, a przecież wiele firm pożyczkowych posiada w swojej ofercie chwilówki od 18 lat, co oznacza, że studenci mogą z nich korzystać samodzielnie.

Do wypełnienia wniosku potrzebny jest jedynie dowód osobisty, numer konta bankowego i aktywny telefon komórkowy. Wielu pożyczkodawców oferuje bezpłatne pożyczki dla nowych klientów, dlatego studenci nie muszą ponosić kosztów prowizji i odsetek. Warunkiem jest spłata zobowiązania w wyznaczonym terminie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena