Na szczęście w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele nowych rozwiązań, które pozwalają osiągnąć znacznie wyższą stopę zwrotu – bez konieczności posiadania dużego kapitału. Do jednych najefektywniejszych rozwiązań należą modele strategii algorytmicznych.
Czym są modele strategii algorytmicznych?
Modele strategii algorytmicznych to produkty przypominające fundusze inwestycyjne lecz zostawiające klientom znacznie większą kontrolę nad ich kapitałem oraz nad całą inwestycją.
Inwestor decydujący się skorzystać z modeli strategii algorytmicznych zwykle musi założyć rachunek inwestycyjny oferowany przez zewnętrzną firmę a następnie zgodzić się na wykorzystywanie wpłaconych środków przez automatyczne strategie inwestycyjne.
Automatyczność nie oznacza pozbawienia informacji. Inwestor często posiada bezpośredni dostęp do dostarczanej wraz z kontem aplikacji transakcyjnej, może więc na bieżąco monitorować nie tylko stan swojej inwestycji ale również poszczególne transakcje zawierane przez automatyczne strategie.
Niski próg wejścia, wysoki zwrot
W zależności od oferty konkretnej firmy minimalna wpłata, na której mogą pracować automatyczne strategie, może być naprawdę niewielka. Trzeba jednak pamiętać, że nasze środki będą wchodziły w skład większego portfela. Ze względów technicznych minimum umożliwiające sprawne działanie waha się zwykle w przedziale od 2 do 10 tysięcy złotych.
Co więcej, decydując się na takie rozwiązanie inwestorzy nie muszą z góry określać okresu inwestycji. W każdej chwili można wycofać swoje środki wraz z wypracowanym zyskiem.
Takie rozwiązania oferują ponadto możliwość uzyskania wysokiej stopy zwrotu, znacznie przewyższającej zysk z lokat czy innych produktów bankowych. Rzetelne firmy oferujące modele strategii algorytmicznych zakładają zysk na poziomie od 10 do nawet 50% rocznie.
Jak wybrać dobrą firmę
Na polskim rynku wciąż działa tylko kilka firm oferujących tego typu usługi.
Oceniając firmy warto z dystansem podchodzić do ich wyników historycznych. Jedną z podstaw inwestowania jest fakt, że nie dają one gwarancji osiągniecia choćby zbliżonych wyników w przyszłości. Należy zwrócić uwagę, czy wyniki te nie wyglądają „zbyt dobrze”. Wzrosty rzędu 100-200% rocznie bez żadnych obsunięć kapitału oznaczają zwykle, że straty są gdzieś po prostu ukryte a dana firma nie jest szczera wobec swoich klientów.
Dużo daje także rozmowa z przedstawicielem interesującej nas firmy. Jeżeli podczas takiej rozmowy nie dowiemy się niczego na temat potencjalnego ryzyka lub otrzymamy zapewnienie osiągnięcia określonego zysku, to możemy wykreślić taką firmę z naszej listy.