Styl rustykalny prosto mówiąc to styl wiejski, jednak starajmy się tego nie szufladkować, gdyż styl ten z powodzeniem można zaadaptować w mieszkaniach w bloku. Kto nie chciałby mieszkać przytulnie i blisko natury? Ponieważ to jest motto stylu rustykalnego.

Data dodania: 2016-07-14

Wyświetleń: 832

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aranżacja wnętrza w stylu rustykalnym

Najważniejsze cechy stylu rustykalnego

Najważniejszymi cechami stylu rustykalnego jest tak zaaranżowane wnętrze, które będzie przytulne, komfortowe i po prostu swojskie. Styl ten nawiązuje przede wszystkim do bardziej zamożnej wiejskich chaty, czy nawet uboższego dworku. W tym stylu najważniejsze jest wykorzystanie naturalnych surowców do wykończenia wnętrza, może to być drewno, a także kamień. Liczy się ciekawość kompozycji, gdyż drewno może być wykorzystane jako jako belki stropowe (o różnych kolorach lub naturalnym), pokrycie podłogowe, a także przy różnych zdobieniach. Kamień może być użyty na ścianie oraz podłodze. Mile widziana jest kamienna zabudowa kominka, w mieszkaniach w bloku może być użyty kominek elektryczny lub gazowy.

Jak urządzić wnętrze, aby było przytulnie?

Przede wszystkim należy szukać jasnych i przytulnych kolorów. Dobrze prezentują się odcienie ciepłej zieleni, lazurowy czy kremowy. Ściany nie koniecznie muszą być gładkie, mogą posiadać nierówności. W skrajnych przypadkach ściany mogą wyglądać, jakby zostały pobielone w sposób niechlujny, to również sprzyja właściwemu klimatowi danego wnętrza.

Niezwykle ważne w rustykalnym stylu są meble, najlepiej te ręcznie wykonane i rzeźbione. Bardzo dobrze, jeśli meble oddają naturalną formę drewna, z którego zostały wykonane. Można w tym celu użyć odpowiedniego lakieru, uprzednio barwiąc drewno na pożądany kolor. Meble nie powinny być delikatne i drobne, a raczej masywne i ciężkie, lecz nie przytłaczające.

Cechą każdego stylu są odpowiednie dodatki, w tym celu warto sięgnąć do miejscowego folkloru i poszukać odpowiednich zdobień i dekoracji - mile widziane są ceramiczna porcelana, bez gładkiego pokrycia, a także elementy wykonane z wikliny - donice, abażury, skrzynie, a nawet karnisze. Ważne są również tkaniny, w tym celu można pokusić się o lniane czy bawełniane zasłony, kapy czy obrusy. Całość kompozycji ma dawać odczucie sielankowości, zatrzymania czasu, spokojnego azylu.

Styl rustykalny nie jest łatwym w aranżacji stylem. Wymaga odpowiedniego nakładu finansowego oraz właściwego przemyślenia całości kompozycji. Jest również dosyć sztywny w dekoracji, gdyż wiele elementów, szczególnie współczesnych zwykle bardzo gryzie się z całością i zaburza odbiór wnętrza. Jednak, jeśli ktoś zdecyduje się na taką aranżację, z całą pewnością zyska przyjemny i przytulny azyl, będący blisko natury.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena