Ich zadaniem jest utrzymanie w systemie ciśnienia gazów oraz cieczy, a także zapobieganie przedostawania się ich do otoczenia lub z otoczenia do danego urządzenia. W głównej mierze stosowane są w miejscu połączenia innych elementów. Jest wiele rodzajów uszczelek, gdyż są stosowane prawie wszędzie.
Możemy znaleźć je przy oknach i szybach, odporne na różne warunki atmosferyczne, a także wodoszczelne i dźwiękoszczelne. Często uszczelki są samoprzylepne, w formie gumowych profilów. Dzięki uszczelkom krawędziowym często nie jest potrzebna obróbka metali. Zakłada się je na ostre krawędzie, zabezpieczając się od zranień.
Niektóre z uszczelek mogą nam też uratować życie. Dostępne są bowiem uszczelki dymoszczelne, które pęcznieją pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu nie pozwalają na przedostanie się ognia przez szczelinę między np. skrzydłem drzwi a ościeżnicą. Poza tym uszczelki możemy znaleźć w wielu innych miejscach. Używane są przy montażu mebli, lodówek, czy innych urządzeniach AGD i sanitarnych. Najczęściej uszczelki montowane są już podczas ich produkcji, ale gdy zaczynają niszczeć, to należy niezwłocznie je wymienić na nowe, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Najpopularniejszym tworzywem, z którego powstają uszczelki, jest guma. Takie gumowe uszczelki charakteryzują się przede wszystkim dźwiękoszczelnością, elastycznością, wodoodpornością oraz termoizolacyjnością. Stąd możemy zauważyć, że to właśnie one są najczęściej stosowanymi uszczelkami w gospodarstwie domowym. Kolejnym popularnym rodzajem uszczelek są pierścienie uszczelniające, znane jako o-ring. Wykonywane są w szerokim zakresie wymiarów, nawet do średnicy 500cm i grubości sznura do 1,2 cm. Takie pierścienie są doskonałym elementem dwustronnie uszczelniającym, zarówno przy braku, jak i pod działaniem ciśnienia. Potrafią też wytrzymywać temperatury z zakresu od -40 °C do + 200 °C.