Młodym mamom ciężko jest się rozeznać w szerokiej ofercie i wybrać odpowiednią butelkę. W niniejszym wpisie scharakteryzowane zostaną różne rodzaje butelek, by ułatwić mamom rozeznanie.
Butelki pod względem materiału
Butelki szklane – z pewnością szkło nie zawiera żadnych substancji, które mogłyby być nieszkodliwe dla dziecka. Z drugiej strony bywają niepraktyczne – szkło jest ciężkie, łatwo je stłuc, a podgrzewanie w nich jedzenia długo trwa. Plusy są takie, że łatwo się myje, hartowane szkło nie pęknie nawet pod wpływem wrzątku i nie zabarwia się. Szczególnie polecane dla najmłodszych dzieci.
Butelki z poliwęglanu są trwałe i odporne na uszkodzenia – nie pękną gdy upadną. Przeznaczone są dla dzieci, które same utrzymają kubeczek w dłoni. Jednakże butelki te tracą na popularności, ponieważ odkryto niedawno zawartość w poliwęglanie szkodliwego dla zdrowia dzieci składnika BPA – jest to związek chemiczny, który podobno może dostawać się do organizmu dziecka wraz z podawanym przez butelkę pokarmem. Jednakże, do tej pory możemy mówić tylko o przesłankach – prowadzone od lat badania nie potwierdziły prawdziwości niebezpieczeństwa.
Z pewnością BPA nie zawierają butelki z polipropylenu – ich zalety to bezawaryjność, odporność na stłuczenia, a także lekkość – również polecane dla dzieci, którą mogą już pić samodzielnie. Minusem jest utrzymanie tych butelek w czystości – pokarm często pozostawia ślady na ściankach butelki, co kilka miesięcy należy je wymieniać.
Butelki silikonowe – ścianki butelek silikonowych są elastyczne i lekko się uginają, co ułatwia dozowanie podawanych płynów i pokarmów. Butelki z silikonu nie zawierają BPA, nie tłuką się i łatwo się je myje, jednak taki sposób podawania pokarmu wymaga wprawy od rodziców.
Butelki i ich kształt
Butelki różnią się od siebie kształtem, głównie pod względem szerokości. Wąskie butelki nadają się do płynów, natomiast szerokie są uniwersalne. Niektóre butelki mają zakrzywiony kształt – łatwiej dozuje się dzięki nim jedzenie, jednak trudniej się je myje.