Cięcie laserowe to jedna z najbardziej precyzyjnych metod obróbki materiału, jaki ma zostać poddany wycinaniu. Zastosowanie różnych technik umożliwia wycinanie dowolnych kształtów w dowolnie wybranym materiale. Możliwe jest wycinanie precyzyjnych kształtów zarówno w drewnie jak i metalu, plastiku czy szkle.

Data dodania: 2016-06-08

Wyświetleń: 929

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cięcie laserowe - nowe możliwości

Metody cięcia laserowego

Laser CO2 może być zastosowany do cięcia tekstyliów, papieru czy nawet ceramiki. Znajduje on swoje zastosowanie również w procesie produkcji żywności. Jego promień może być użyty do całkowicie bezdotykowego porcjowania produktu spożywczego. Metoda ta bywa stosowana w przypadku żywności, co do której stawiane są wysokie wymagania higieniczne. Każde cięcie materiału odbywa się w obecności gazu. W zależności od techniki cięcia i ciętego materiału używane mogą być do tego celu różne gazy. Metoda cięcia przez odparowanie wykorzystuje gaz obojętny. Używa się jej do cięcia materiałów takich jak drewno czy niektóre z tworzyw sztucznych. Podobny gaz jest wykorzystywany w technice cięcia przez topienie, a następnie wydmuchiwanie stopionego materiału. Technika ta jest stosowana do wycinania stali nierdzewnej. Kolejna z metod to cięcie materiału przez wypalanie. Odbywa się ono z użyciem strumienia tlenu, który pozwala na spalanie materiału. Technika ta wykorzystywana jest do wycinania elementów w stali węglowej i innych, palnych w wysokich temperaturach materiałach. Odmienna technika jest stosowana w przypadku materiałów kruchych - takich jak szkło czy ceramika. W ich przypadku stosuje się technikę polegającą na generowaniu pęknięć termicznych.

Zalety cięcia laserem

Do największych zalet tej techniki cięcia zaliczana jest wąska strefa nagrzewania ciętego materiału. Zapobiega to zmiano jego fizycznych właściwości i odkształcaniu. Drugą, najczęściej wymienianą cechą jest gładka powierzchnia cięcia, której nie trzeba dodatkowo obrabiać w kolejnym procesie produkcyjnym. Wiązka lasera tnie za pomocą cienkiej wiązki, co w większej skali pozwala oszczędzać materiał. Użycie tej techniki charakteryzuje się również dużą szybkością cięcia, co również przekłada się pośrednio na zyski. Zakup laserowych urządzeń tnących jest poważną inwestycją, jednak zalety płynące z ich stosowania szybko generują zwrot inwestycji. Zastosowanie laserowej wycinarki połączonej z precyzyjnym prowadzeniem oraz komputerowym sterowaniem daje możliwość wycinania niezwykle skomplikowanych kształtów. Mogą to być również kształty o niewielkich rozmiarach. Do cięcia różnych materiałów stosuje się różne mieszanki gazów. Cięcie tytanu odbywa się na przykład w strumieniu gazu szlachetnego, jakim jest argon.
Jedną z zalet użycia lasera jest możliwość rozpoczęcia ciecia w dowolnie wybranym miejscu ciętego arkusza. Wiąże się to z koniecznością wydrążenia przez laser otworu, przez który strumień gazu będzie usuwał resztki materiału na drugą stronę arkusza. Stosowane są do tego różne techniki, od najprostszej, polegającej na użyciu takich samych parametrów mocy lasera i mocy nadmuchu, poprzez metodę impulsową polegającą na drążeniu otworu małymi porcjami energii. Stopienie, odparowanie, stopienie, odparowanie. Użycie pierwszej metody wiąże się z powstaniem większego otworu i jest stosowane w sytuacjach, w których wielkość tego otworu nie ma aż tak dużego znaczenia. Wielkość otworu może być zmniejszona przez zastosowanie gazu obojętnego zamiast mieszanki zawierającej tlen, która przyspieszy spalanie materiału.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena