Zarówno w procesach technologicznych, jak i w różnego typu procesach magazynowych i przeładunkowych używa się różnego typu ładunków, a co za tym idzie – przystosowanych do nich rozwiązań transportowych. 

Data dodania: 2016-04-04

Wyświetleń: 949

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Uchwyty transportowe – rozwiązania dopasowane do potrzeb

Są wśród nich zarówno duże maszyny, jak i drobne urządzenia z nimi współpracujące, wspomagające podnoszenie i transport materiałów na terenie zakładu.

Jednym z takich rozwiązań są różnego rodzaju uchwyty transportowe, opracowane z myślą o ładunkach mających niestandardowe kształty, które utrudniają ich transport przy zastosowaniu urządzeń uniwersalnych, takich jak haki bądź zawiesia pętlowe. Na rynku dostępnych jest wiele modeli uchwytów transportowych, które wydajnie usprawniają wykonanie etapów przeładunku bądź produkcji.

Do najpowszechniej stosowanych uchwytów transportowych należą uchwyty do blach w pionie oraz uchwyty do blach w poziomie. Uchwyty tego typu, oparte na mechanizmie szczękowym, umożliwiają bezpieczne manipulowanie blachami pod potrzebnym kątem, a jednocześnie trzymają ładunek stabilnie i bezpiecznie, co znacznie zwiększa komfort pracy. Tego typu uchwyty transportowe używa się również do innych ładunków o podobnym do blach kształcie – profili, konstrukcji stalowych, płyt meblowych.

Równie popularne uchwyty transportowe to uchwyty do kręgów, przystosowane do podnoszenia i przemieszczania kręgów betonowych, używanych w pracach budowlanych, hydraulicznych oraz drogowych. Uchwyty tego typu również bazują na mechanizmie szczękowym, samoczynnie zaciskającym się na ściance kręgu, umożliwiającym jego stabilny pochwyt. W tej grupie są również uchwyty transportowe do przenoszenia kręgów o ukośnych ściankach.

Do przemieszczania kręgów stosuje się również uchwyty transportowe zwane C-hakami. Ich zastosowanie jest uniwersalne i dotyczy wszelkich ładunków o kształcie zbliżonym do kręgu – zwojów i szpul drutów, zwojów blach oraz innych.

Ładunkiem, który wymaga zastosowania odpowiedniego rozwiązania transportowego są szyny kolejowe. Uchwyty do szyn umożliwiają podniesienie, przeładunek, a także manipulowanie szynami o różnych parametrach w procesie ich transportu bądź montażu. Tego typu uchwyty w przypadku dłuższych odcinków szyn stosowane są w ilości dwóch lub więcej sztuk. Bardzo zbliżoną do nich budowę mają uchwyty do elementów okrągłych – oparte na mechanizmie szczękowym pozwalają na przemieszczanie rur, prętów oraz kształtowników.

W grupie uchwytów transportowych znajdziemy również wyspecjalizowane rozwiązania, takie jak uchwyty do beczek, uchwyty do płyt kamiennych i betonowych, a także uchwyty do palet. Są wśród nich również urządzenia uniwersalne, takie jak uchwyty magnetyczne, umożliwiające proste i bezpieczne przemieszczanie elementów wykonanych z materiałów ferromagnetycznych. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena