Nowonarodzony maluszek potrzebuje czasu, by jego organizm przystosował się do życia na świecie – tyczy się to również jego wzroku. Jak postrzega rzeczywistość mały człowiek? W jaki sposób można wspomóc jego rozwój?

Data dodania: 2016-03-31

Wyświetleń: 725

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Świat oczami noworodka

Tuż po przyjściu na świat wszystkie zmysły maluszka są bardzo słabo wyostrzone, a jednym z najmniej rozwiniętych pozostaje jego wzrok. By w miarę dobrze mógł zobaczyć jakiś przedmiot musi się on znaleźć w nie większej odległości niż 20-30 cm od jego oczu. Dalsze otoczenie jest dla noworodka bardzo mało wyraźne i nieostre. Ponadto wzrok malca różni się znacznie od wzroku osoby dorosłej jeszcze pod jednym względem – noworodek lepiej widzi formy znajdujące się na obrzeżach jego pola widzenia, od tych które znajdują się na jego środku. Ponadto jego świat jest płaski, ponieważ maluszek ma problemy z odróżnieniem odległości. 

Z każdym dniem wzrok dziecka coraz bardziej się wyostrza tak, by po 2 do 3 miesięcy mógł już zacząć odróżniać rysy twarzy osób, które mają z nim bliski kontakt. W podobnym czasie niemowlak zyskuje zdolność widzenia stereoskopowego, czyli zaczyna jednocześnie, obojgiem oczu, widzieć to samo. Wzrok maluszka rozwija się na tyle szybko, że już po ośmiu miesiącach od narodzin ostrość jego widzenia jest aż osiem razy lepsza. W pełni wykształcony wzrok osiągnie jednak dopiero w wieku 6 lat.

Czarno-biały świat
Oprócz tego, że świat oczyma noworodka jest niewyraźny to ponadto, na tym etapie życia, pozbawiony jest jeszcze kolorów. Maluszki dostrzegają bowiem jedynie mocne czarno-białe kontrasty. Niemniej jednak już po krótkim czasie od narodzin, malec zaczyna powoli dostrzegać różnice pomiędzy poszczególnymi kolorami. Po dwóch miesiącach dziecko widzi kolory czerwony i zielony, a po trzech - żółty, nieco później niebieski.

Pokój i wyprawka dla noworodka
Z tego względu, że pokoik urządzony dla dziecka jeszcze przed jego narodzinami, będzie mu służyć najprawdopodobniej przez kilka kolejnych lat, trudno dostosować jego wystrój do potrzeb rozwojowych niemowlaka. Niemniej jednak warto pamiętać, że malutkie dzieci dobrze czują się w otoczeniu barw o ciepłym odcieniu i niezbyt jaskrawych. 
By jednak wspomóc prawidłowy rozwój dziecka, warto obdarować go odpowiednimi zabawkami. W pierwszym miesiącu życia bardzo stymulujące będą czarno-białe zabawki o prostych kształtach. Dobrym pomysłem jest również zakup czarno-białej wyprawki dla niemowlaczaka, np. monochromatycznej pościeli dla niemowląt, kontrastowego kocyka dla dzieci z imieniem, miękkiej poduszki i czarno-białego obrazka stymulującego rozwój wzroku malca. To idealne propozycje na prezent dla noworodka, a także nieco starszego niemowlaka.

W drugim miesiącu stymulujące będą również jednolite kolorowe zabawki w jaskrawych odcieniach. Trzy oraz cztero-miesięczne dzieci widzą natomiast już na tyle dobrze, by móc cieszyć się wiszącymi nad łóżeczkiem karuzelami. Również na tym etapie można sprezentować malcowi piszczącą grzechotkę. 

Każdy zmysł niemowlaka wymaga stymulacji, jednak do prawidłowego rozwoju wzroku rodzice powinni przyłożyć szczególną uwagę. Dbajmy o swoje maluszki, aby w przyszłości cieszyły się zdrowiem i nabrały dobrych nawyków :)

Licencja: Creative Commons