Coraz dłuższe dni i cieplejsza temperatura za oknami dają o sobie znać pobudzając nie tylko ludzi i zwierzęta do życia, ale i wszelakie uśpione przez zimę rośliny.

Data dodania: 2016-03-24

Wyświetleń: 1058

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przygotowanie kosiarki do sezonu wiosennego

Kalendarzowe jak i astronomiczne nadejście wiosny już za nami i już niebawem na dobre rozpocznie się sezon ogrodowy i w ruch pójdą nie tylko motyki czy łopaty, ale i urządzenia elektryczne i spalinowe, które chyba każdy pasjonat ogrodnictwa przechowuje w swojej skrytce narzędziowej.

 

Zanim jednak pełną parą ruszymy do prac porządkowych w swoich ogrodach naszym narzędziom niewątpliwie należy się odpowiedni przegląd i konserwacja. W tym artykule skupimy się na odpowiednim przygotowaniu kosiarki, gdyż jest to niewątpliwie jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi ogrodowych.

 

Ponieważ kosiarki to urządzenia mechaniczne – fakt, może niespecjalnie skomplikowane ale jednak, dlatego podczas konserwacji należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń zawartych w instrukcji dołączonej do urządzenia.

 

1. Zaczynamy od czyszczenia kosiarki

Dobrze wyczyszczona kosiarka to tak naprawdę połowa sukcesu, dlatego warto skupić się na tej czynności i starannie za pomocą sprężonego powietrza oraz szczotki uporać się z nagromadzonym kurzem i pyłem. Wszelkie inne zanieczyszczenia takie jak błoto czy resztki trawy powinny de facto być usunięte z kosiarki po zakończeniu pracy i sezonu ogrodowego, niemniej jednak jeżeli takowe na urządzeniu się znajdują to także należy je w pierwszej kolejności usunąć.
 

2. Świece zapłonowe

Wraz z początkiem sezonu ogrodowego należy sprawdzić i zakonserwować świece zapłonowe lub jeżeli zajdzie taka potrzeba wymienić je na nowe. Są one odpowiedzialne za prawidłowe działanie silnika, dlatego wyczyszczenie elektrod świec drucianą szczotką może znacznie wydłużyć żywotność naszej kosiarki. Warto pamiętać, że odległość elektrod powinna wynosić 0,5 mm, a świece zawsze należy wykręcać na wyłączonym i ostudzonym silniku.

3. Filtr powietrza

Następnym zabiegiem na liście pielęgnacji kosiarki jest kontrola filtru powietrza, którego zaburzenia w pracy mogą powodować nadmierne spalanie paliwa oraz utrudniony rozruch zimnego silnika. Filtr oczyścić możemy poprzez lekkie stuknięcie nim o twardą powierzchnię, aby pozbyć się zalegających w nim zanieczyszczeń. W przypadku kiedy takie zabiegi nie pomagają należy filtr bezwzględnie wymienić na nowy.

4. Kontrola i wymiana oleju w kosiarce

Jak w każdym silniku, co jakiś czas konieczna będzie wymiana oleju. W przypadku silnika kosiarki powinno się sprawdzić stan i jakość oleju oraz dokonać wymiany co 25-30 godzin pracy urządzenia. Przed wymianą oleju należy jednak wypalić resztki paliwa i odczekać aż silnik ostygnie to momentu, w którym olej pozostanie jeszcze ciepły, ale elementy metalowe silnika nie będą nas parzyć. Ciepły olej dużo łatwiej usunąć i zawiera on znacznie więcej zanieczyszczeń z silnika. Wlewając nowy olej warto stosować się do zaleceń producenta zarówno pod względem doboru odpowiedniego oleju jak i ilości przeznaczonej dla naszej

5. Przygotowanie ostrzy do pracy

Ostrzenia noży kosiarki nie powinniśmy się podejmować bez odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi, bowiem oprócz ostrzenia konieczne jest również prawidłowe wyważenie ostrzy. Podejmując się pracy przy ostrzach kosiarki należy zawsze robić to w rękawicach ochronnych i z odłączoną końcówką wysokiego napięcia od świecy. Nóż możemy zdemontować po uprzednim zablokowaniu belką, po czym możemy przystąpić do inspekcji. Jeżeli nóż jest poszarpany lub popękany należy go wymienić. W przypadku stępienia jego powierzchni tnącej możemy je naostrzyć za pomocą szlifierki.

Równie ważne co ostrzenie jest także prawidłowe wyważenie ostrza, aby nie zaburzać jego pracy lub innych poważnych uszkodzeń kosiarki.

 

Dzięki zaprezentowanym tutaj pięciu prostym krokom możemy być zawsze spokojni o stan i jakość naszej kosiarki i odpowiednio przygotować ją do kolejnej ciężkiej pracy. Takie profilaktyczne dbanie o elementy zapłonu, olej czy silnik znacznie wydłużą jej żywotność oraz emisję szkodliwych spalin, a nam zaoszczędzi to nie tylko nerwów ale i sporą sumę gotówki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena