Budując własny dom mamy praktycznie pełen wpływ na wielkość oraz kształt poszczególnych pomieszczeń, dzięki czemu możemy aranżować nasze wnętrza właściwie bez większych ograniczeń. 

Data dodania: 2016-02-01

Wyświetleń: 857

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ale co zrobić w sytuacji, gdy mamy ciasne mieszkanie w bloku, które ma „niewygodny” rozkład? Jak poradzić sobie z małą przestrzenią? Dziś podpowiemy, jak urządzić małą sypialnię, aby była nie tylko przytulna, ale również funkcjonalna.

Kolor

Wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że nasza sypialnia musi być biała, a przez to dość nudna. Możemy ją ożywić poprzez dodatki w intensywnych kolorach: limonka, pomarańcz czy fuksja doskonale odnajdą się w tej roli. Innym pomysłem będzie zastosowanie poziomych pasów, na przykład na ścianie, meblach czy narzucie łóżka.

Światło

Ono również świetnie wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. Najlepiej sprawdzi się światło dzienne, zatem jeśli w sypialni mamy okno, nie zasłaniajmy go firankami czy żaluzjami, a pozwólmy, aby do wnętrza wpadało jak najwięcej promieni słonecznych. Jeśli nie mamy dostępu do światła dziennego, zastosujmy światło sztuczne: oprócz tego sufitowego koniecznie zaplanujmy punktowe źródła światła rozmieszczone w różnych miejscach. Dzięki temu unikniemy cieni, które optycznie pomniejszą pokój.

Meble

Kluczowym elementem aranżacji sypialni są meble, a w szczególności łóżko oraz szafa. To one zajmują zwykle najwięcej miejsca, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór tych odpowiednich. Na wielkości łóżka nie można „oszczędzać”. W końcu to właśnie ono zapewnia nam odpowiedni wypoczynek i zdrowy sen.

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na duże, dwuosobowe łoże małżeńskie, wybierzmy rozkładaną kanapę z wygodnym materacem. Ważne, aby po jej rozłożeniu uzyskać płaską powierzchnię, bez spadków i pochyłości. Łóżko dobrze jest ustawić w rogu pokoju lub przy jednej ze ścian w taki sposób, aby możliwe było wygodne przejście obok niego. Niezbyt dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie łóżka w połowie wąskiego pokoju, zagłówkiem przy ścianie, gdyż nie dość, że takie ułożenie optycznie zmniejsza pokój, to jeszcze może utrudnić poruszanie się po sypialni.

Jeśli nie mamy osobnej garderoby, warto przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na szafę. W małej sypialni postawmy na taką, która posiada drzwi przesuwne, które nie wymagają dodatkowego miejsca na ich otwarcie, jak w przypadku tradycyjnych drzwi rozwieralnych.

Dodatki

Ważnym elementem sypialni są różnego rodzaju dodatki, nie tylko te ozdobne, ale również funkcjonalne. Lustro zawieszone na ścianie lub drzwiach szafy będzie nie tylko służyło do… przeglądania się w nim, ale również będzie doskonale odbijało światło, powiększając optycznie przestrzeń.

Warto wykorzystać również przestrzeń na ścianie. Wisząca szafka czy półki będą świetnym rozwiązaniem. Możemy również umieścić na ścianie haki na biżuterię, paski czy torebki, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco miejsca w szafie czy komodzie.

Pamiętajmy również, aby w przypadku małej przestrzeni zadbać o estetykę oraz umiar w aranżacji. Niewskazana zatem będzie zbyt duża ilość dekoracji, kolorów i tekstur materiałów. Mając na uwadze powyższych kilka wskazówek nasza mała sypialnia stanie się idealnym miejscem na nasz wypoczynek. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena